Levínský: I ten 1,5procentní záchyt pozitivních ve firmách je obrovský, nemůžeme to bagatelizovat
Většina firem hlásí nízký podíl nákazy covidem, pozitivních testů měly podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy u 158 firem nanejvýš 1,5 procenta. Podle matematika z CERGE-EI René Levínského je to ale příliš mnoho. „Čísla jsou vysoká a je potřeba se na ně dívat v absolutních hodnotách každého nakaženého. A ne je bagatelizovat tím, že je to jedno procento. I to jedno procento je strašně moc,“ říká zároveň ředitel Centra pro modelování biologických a společenských procesů.
Čtěte také
Levínský přiznává, že ani jako člen poradního orgánu vlády, tedy Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), nemá přesná čísla po týdnu testování v podnicích, takže čerpá pouze z médií.
„Když ale má Škodovka 36 tisíc zaměstnanců a najde 240 pozitivních lidí, tak je to moc. Vzpomeňte si, jak jsme se loni na jaře bavili o tom, že nesmíme mít pozitivních víc než 400 lidí denně. A teď máme v jediné firmě 240 a zdá se nám, že je všechno v pořádku. Přitom je ta britská varianta viru ještě nakažlivější,“ shrnuje.
Bezpečné firmy?
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj ovšem s nadsázkou říká: „Potom, co tady vidíme, když si to logicky srovnáme, tak se zdá, že se dnes firmy stávají nejbezpečnějším prostředím.“
Čtěte také
A pokračuje: „Docela se obávám, že se zopakuje to, co tu bylo během Vánoc, že se nám lidé do podniků vrátí z Velikonoc a ty záchyty budou zas větší. Protože zejména u velkých firem nám vychází z testů i to, že v práci mají lidé po celou dobu na sobě ochranné prostředky, dodržují rozestupy a jsou testováni. Ale v soukromém životě se tohle rozhodně neděje,“ dodává Rafaj.
S tím ale nesouhlasí epidemiolog IKEMu, člen nové expertní Mezioborové rady pro epidemické situace a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal.
„Za prvé je to jedno z mála prostředí v zemi, které je otevřeno – máme zavřené školy, nefunguje kultura a podobně. Průmysl jsme ale vlastně nezastavili po celou dobu epidemie. A nejsme v úplně dobré situaci v epidemii,“ reaguje na Rafajova slova o tom, že zaměstnání je dnes nejbezpečnější prostředí v zemi.
Bezpečná firma je jen ta, která dobře testuje kvalitními testy, má dobrou frekvenci odběrů a zároveň minimální záchyt. A pak ta, která všechny pozitivně otestované rychle odešle do izolace a vytrasuje všechny jeho kontakty. „Takto bych nazval bezpečný provoz – a nejsem si jistý, že se tak úplně děje.“
Smejkal: Musíme pomoci malým firmám
Zdeněk Bauer, předseda Centrálního krizového štábu skupiny E.ON a předseda představenstva distribuční společnosti EG.D ze skupiny E.ON
Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy
Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEM, člen Rady vlády pro zdravotní rizika, člen nezávislé expertní Mezioborové rady pro epidemické situace
René Levínský, matematik z CERGE-EI a ředitel Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP), člen expertní Mezioborové rady pro epidemické situace
Smejkal nesouhlasí ani s tvrzením vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO), podle kterého situace v průmyslu není žádná katastrofa. „Nesouhlasil bych, že ten jednoprocentní záchyt, který se potvrdil po jednotýdenním antigenním testováním, je nízký a že úplně odráží současnou situaci.“
Podle epidemiologa potřebujeme testovat kvalitnějšími testy a s větší frekvencí. „Asi to není otázka velkých firem, ty si to testování dovolit mohou, protože to taky dělají už dlouho a mají zkušenosti. Pomoci musíme malým firmám, rozhodně i finančně, protože to pro ně je zátěž. Tam těch infekcí bude pravděpodobně taky víc,“ dodává Petr Smejkal ve Speciálu Plus.
Celý pořad si poslechněte v audiozáznamu. Ptali se Martina Mašková a Jan Burda.
Související
-
Pomalu se blížíme k velice pozvolnému poklesu. Využijme Velikonoce k tvrdé uzávěře, radí Levínský
Více než týden panují v České republice přísná epidemiologická opatření. Výrazně omezená je například mobilita obyvatel. Rozjíždí se navíc i plošné testování ve firmách.
-
Pokud vláda jedná skutečně podle čísel, tak to dovedně skrývá, hodnotí děkan VŠE Fischer
„Vždy si říkám, jestli to není tak, že existuje nějaký úplně dokonalý model nebo systém práce s daty, který je navenek skrytý,“ říká děkan Jakub Fischer.
-
Naočkovat 7 milionů lidí do konce prázdnin je reálné, říká vedoucí projektu očkovacích center
Máme opravdu vakcíny ve skladech, místo toho, aby se jimi očkovalo? Vedoucí projektu očkovacích center Michal Bláha říká: „Je to tak, ale není to téma.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.