Létající stroj s rotujícími válci

Kuriózní "vznášedlo" D-Dalus

Rakouská firma představila na Pařížském aerosalonu zcela nový druh vznášedla. Místo běžných vrtulí nebo křídel jej ve vzduchu drží speciální typ rychle rotujících válců s turbínami.

Firma Innovative Aeronautical Technology (IAT21) svůj kuriózní stroj nazvala D-Dalus, podle otce mýtického řeckého hrdiny Ikara. Jádrem pohonu tohoto stroje je čtveřice protiběžně rotujících turbín, které se otáčejí rychlostí 2200 otáček za minutu. Lopatky každé turbíny mají proměnlivý sklon, což vede při jejich rotaci k odpovídajícímu proměnlivému aerodynamickému úhlu náběhu a směru vztlaku. Vektor příslušného tahu je přitom nastavitelný do libovolného směru v rozmezí 360 stupňů včetně směru kolmo vzhůru. Letoun tedy může akcelerovat i směrem k zemi, a to pouhým přenastavením úhlů lopatek. Firma sice svůj stroj veřejnosti zatím nepředvedla, ale prohlásila, že je schopen velmi přesného svislého i vodorovného pohybu, s rychlostmi jakých dosahuje např. proudový letoun s kolmým startem. Stroj také zvládá plynulý přechod mezi vertikálním a horizontálním modem letu.

Firma také oznámila, že při stavbě stroje její technici uplatnili řadu nových patentů, mj. systém ložisek bez tření, který odolává i vysokým zrychlením, dále systém stabilizace a řízení, který umožňuje rychlou regulaci pohonných jednotek tak, aby byl celý stroj citlivě udržován ve stavu dynamické rovnováhy. Současný model, vyrobený zejména z lehkých uhlíkových vláken, nese na palubě turbíny dlouhé přes 1,5 metru a zvedne náklad o hmotnosti asi 70 kg. D-Dalus bude pracovat jako bezpilotní letající stroj, který může operovat jak nad zemí, tak i nad mořem. Mezi jeho konkrétní úkoly bude patřit např. monitoring prostoru nebo záchranářské práce. Budoucí větší modely by mohly zvládnout i přepravu osob. Rakouská firma proto spolupracuje s britskými inženýry na silnějších motorech, jiných tvarech trupu a na zdokonalených řídících systémech.