Hodně staré dřeviny, aneb Uhlí

23. březen 2015

Je několik způsobů, jak získávat energii. Ostatně ve Velkých maličkostech jsme už navštívili tepelnou a vodní elektrárnu, teplárnu i spalovnu odpadů. V dnešním vydání navážeme na tu tepelnou elektrárnu. Navštívili jsme ji ve Chvaleticích a možná, že si vzpomenete, že spaluje hnědé uhlí.

Tentokrát se podíváme na to, jak se hnědé uhlí těží. Dostaneme se do Lomu Československé armády nebo také zkráceně ČSA, kterým nás provede Josef Gerthner.

Pokud budou zachovány územní těžební limity, v Lomu Československé armády se během příštích osmi let vytěží ještě 25 milionů tun uhlí. Pak se lom uzavře. Zatím ale není jisté, jestli se limity neprolomí, k čemuž se vedou bouřlivé diskuse. Více o problematice prolomení limitů i delší verzi reportáže z Lomu ČSA si můžete poslechnout v pořadu Natura ze 3. května 2012.

Těžbě uhlí se už dříve věnoval i magazín Nula-jednička 27. prosince 2010, a to reportáží Davida Kabeleho.

autor: Daniel Mrázek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.