Lesy na Hřensku se obnoví. Výsledek bude pozitivní, tvrdí biolog. Negativa převažují nad hypotetickými přínosy. Je to katastrofa, nesouhlasí lesní inženýr

29. červenec 2022

Největší audioportál na českém internetu

Noční záběry požáru v Hřensku | Foto: Hasičský záchranný sbor ČR

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové. Debatují předseda think-tanku Czech Forest Jan Příhoda a biolog Přemysl Bobek z Botanického ústavu AV ČR

Požár v Národním parku České Švýcarsko stále hoří, ale je pod kontrolou. Zasáhl 1200 hektarů a je zřejmě největším v historii země. Jde o ekologickou pohromu, nebo o příležitost pro obnovu ekosystému? Debatují předseda think-tanku Czech Forest Jan Příhoda a biolog Přemysl Bobek z Botanického ústavu AV ČR.

„Suma negativ a rizik spojených s takovým požárem převažuje nad jednotlivými a někdy trochu hypotetickými přínosy. Podle mě to je katastrofa,“ uvádí v Pro a proti předseda think-tanku Czech Forest a lesní inženýr Jan Příhoda.

Čtěte také

Biolog Přemysl Bobek z Botanického ústavu AV ČR, který studuje vliv požárů na lesní ekosystémy, věří, že si les evolučně vyvinul mechanismy, které mu umožní se s požáry vypořádat. „Požár tak může být i pozitivní.“

„Máme doklad, že požáry se v Českém Švýcarsku vyskytovaly s velkou frekvencí. Z následné reakce systému, kterou sledujeme třeba pomocí pylové analýzy v sedimentech rašelinišť víme, že systém má schopnost se znovu obnovit do původního stavu,“ vysvětluje vědec.

Na požáru v Hřensku nevidím nic přirozeného, vznikl možná z lidské nedbalosti a už týden člověk prolévá lokalitu obrovským množství vody.
Jan Příhoda

Rizika velkých požárů jsou četná, namítá Příhoda. „Máme například mnohem větší hustotu obyvatel na hektar než třeba v severských zemích, kde případné lesní požáry nikoho výrazně neohrožují. Také naše ekosystémy jsou odlišné. Důvodů lze ale najít mnohem víc.“

Člověkem pozměněná krajina

„Lesy plní mnoho dalších funkcí: Chrání půdu, zadržují vodu v krajině, výrazně se podílí na zachycování CO2, působí jako přírodní klimatizace a tak dále. Pokud dojde k požáru, tak na dlouhou dobu tyto funkce mizí a je otázka, za jak dlouho se obnoví,“ upozorňuje lesní inženýr.

Bobek argumentuje příkladem požáru z roku 2006 v lokalitě Havraní skála u Jedřichovic. „Na ploše 18 hektarů se každý můžeme přesvědčit, jak funguje mechanismus obnovy lesa. Regenerace je velmi rychlá, dnes jsou tam víc než desetimetrové porosty a vzniká tam nový les, odolnější, protože v něm bude víc listnatých dřevin.“

Ekologický proces obnovy se nastartuje, o les se nemusíme bát. Bude sice vypadat jinak, ale výsledek bude pozitivní.
Přemysl Bobek

„Vůbec nerozporuji schopnost přírody regenerovat,“ říká Příhoda. „Ale bránil bych se srovnání současného požáru s nějakým historickým. I podle hasičů jde o požár korunový, protože na 2/3 plochy zůstaly kůrovcové souše, které se při hoření promění v obrovskou energii. Devastace nejen plochou ale i teplotou je zde tedy výrazně vyšší.“

Biolog dokládá vliv požárů také na příkladu jehličnatých lesů v oblasti Šumavy v dobách holocénu. „Sem se oheň vracel s periodou asi 300 až 400 let a byl velmi intenzivní.“

Čtěte také

„Ano, možná nám lesníkům chybí schopnost podívat se tisíce let zpátky. Otázka je, jestli v době, kdy žijeme ve výrazně člověkem pozměněné krajině, i tak přijmout fakt, že požár je přirozenou součástí života lesa. Já na požáru v Hřensku nevidím nic přirozeného, vznikl možná z lidské nedbalosti a už týden člověk prolévá lokalitu obrovským množství vody. To pro mě není přirozené,“ shrnuje Jan Příhoda.

Akademik uznává, že žijeme v tzv. kulturní přírodě. „Člověk své okolí přetvořil a příroda byla vytlačena do malých ploch. Požáry se vyskytují neustále, v Českém Švýcarsku jich za posledních 35 let bylo 71, ale malé a nerozšířily se dál. Ekologický proces obnovy se nastartuje, o les se nemusíme bát. Bude sice vypadat jinak, ale výsledek bude pozitivní,“ opakuje Přemysl Bobek.

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové.

autoři: Karolína Koubová , oci

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.