Lesy na Hřensku se obnoví. Výsledek bude pozitivní, tvrdí biolog. Negativa převažují nad hypotetickými přínosy. Je to katastrofa, nesouhlasí lesní inženýr
Požár v Národním parku České Švýcarsko stále hoří, ale je pod kontrolou. Zasáhl 1200 hektarů a je zřejmě největším v historii země. Jde o ekologickou pohromu, nebo o příležitost pro obnovu ekosystému? Debatují předseda think-tanku Czech Forest Jan Příhoda a biolog Přemysl Bobek z Botanického ústavu AV ČR.
„Suma negativ a rizik spojených s takovým požárem převažuje nad jednotlivými a někdy trochu hypotetickými přínosy. Podle mě to je katastrofa,“ uvádí v Pro a proti předseda think-tanku Czech Forest a lesní inženýr Jan Příhoda.
Čtěte také
Biolog Přemysl Bobek z Botanického ústavu AV ČR, který studuje vliv požárů na lesní ekosystémy, věří, že si les evolučně vyvinul mechanismy, které mu umožní se s požáry vypořádat. „Požár tak může být i pozitivní.“
„Máme doklad, že požáry se v Českém Švýcarsku vyskytovaly s velkou frekvencí. Z následné reakce systému, kterou sledujeme třeba pomocí pylové analýzy v sedimentech rašelinišť víme, že systém má schopnost se znovu obnovit do původního stavu,“ vysvětluje vědec.
Na požáru v Hřensku nevidím nic přirozeného, vznikl možná z lidské nedbalosti a už týden člověk prolévá lokalitu obrovským množství vody.
Jan Příhoda
Rizika velkých požárů jsou četná, namítá Příhoda. „Máme například mnohem větší hustotu obyvatel na hektar než třeba v severských zemích, kde případné lesní požáry nikoho výrazně neohrožují. Také naše ekosystémy jsou odlišné. Důvodů lze ale najít mnohem víc.“
Člověkem pozměněná krajina
„Lesy plní mnoho dalších funkcí: Chrání půdu, zadržují vodu v krajině, výrazně se podílí na zachycování CO2, působí jako přírodní klimatizace a tak dále. Pokud dojde k požáru, tak na dlouhou dobu tyto funkce mizí a je otázka, za jak dlouho se obnoví,“ upozorňuje lesní inženýr.
Bobek argumentuje příkladem požáru z roku 2006 v lokalitě Havraní skála u Jedřichovic. „Na ploše 18 hektarů se každý můžeme přesvědčit, jak funguje mechanismus obnovy lesa. Regenerace je velmi rychlá, dnes jsou tam víc než desetimetrové porosty a vzniká tam nový les, odolnější, protože v něm bude víc listnatých dřevin.“
Ekologický proces obnovy se nastartuje, o les se nemusíme bát. Bude sice vypadat jinak, ale výsledek bude pozitivní.
Přemysl Bobek
„Vůbec nerozporuji schopnost přírody regenerovat,“ říká Příhoda. „Ale bránil bych se srovnání současného požáru s nějakým historickým. I podle hasičů jde o požár korunový, protože na 2/3 plochy zůstaly kůrovcové souše, které se při hoření promění v obrovskou energii. Devastace nejen plochou ale i teplotou je zde tedy výrazně vyšší.“
Biolog dokládá vliv požárů také na příkladu jehličnatých lesů v oblasti Šumavy v dobách holocénu. „Sem se oheň vracel s periodou asi 300 až 400 let a byl velmi intenzivní.“
Čtěte také
„Ano, možná nám lesníkům chybí schopnost podívat se tisíce let zpátky. Otázka je, jestli v době, kdy žijeme ve výrazně člověkem pozměněné krajině, i tak přijmout fakt, že požár je přirozenou součástí života lesa. Já na požáru v Hřensku nevidím nic přirozeného, vznikl možná z lidské nedbalosti a už týden člověk prolévá lokalitu obrovským množství vody. To pro mě není přirozené,“ shrnuje Jan Příhoda.
Akademik uznává, že žijeme v tzv. kulturní přírodě. „Člověk své okolí přetvořil a příroda byla vytlačena do malých ploch. Požáry se vyskytují neustále, v Českém Švýcarsku jich za posledních 35 let bylo 71, ale malé a nerozšířily se dál. Ekologický proces obnovy se nastartuje, o les se nemusíme bát. Bude sice vypadat jinak, ale výsledek bude pozitivní,“ opakuje Přemysl Bobek.
Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové.
Související
-
„Les v Hřensku si o požár koledoval. Přírodě to ale pomůže.“ Storch a Žák ve speciálu Jak to vidí...
Likvidace požáru v Národním parku České Švýcarsko pokračuje už šestý den. Jak velké následky budou plameny mít? Hosty hodinového speciálu jsou David Storch a Michal Žák.
-
Požár v NP České Švýcarsko. Proč se nedaří dostat plameny pod kontrolu?
Hasiči a další záchranné složky se druhý den snaží dostat pod kontrolu lesní požár v okolí Hřenska. Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu o aktuální situaci.
-
První lesní požár, který postihl i obytné budovy. Je to tragédie, říká ředitel NP České Švýcarsko
V Českém Švýcarsku se dál šíří požár. Z Mezné stejně jako z Mezní Louky hasiči evakuovali obyvatele už v pondělí. V noci pak museli evakuovat i většinu lidí z obce Hřensko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.