KRNAP slaví 60 let a hrozí mu ušlapání davy turistů. Pomohlo by zavést vstupné nebo některé části zavřít?
Všichni je znají a všichni do nich chtějí. A nejen kvůli nejvyšší české hoře Sněžce a prameni řeky Labe, ale proto, že z Krkonoš se stal fenomén. Může za to krajina, která jinde na našem území není, a navíc spousta rekreačních možností včetně klientského servisu pro ty nejrozmazlenější. A móda.
Byla to ale především unikátní příroda, která dala po zásluze za vznik našemu nejstaršímu národnímu parku. V těchto dnech slaví rovných 60.
V jaké kondici jsou naše nejvyšší hory a příroda v nich v roce 2023? Jaký dopad má na ně přítomnost lidí, kteří objevili Krkonoše už před 600 lety? Jaký dopad bude mít na naše nejvyšší hory rostoucí počet turistů? Prospělo by KRNAPu částečné uzavření nebo zavedení vstupného? S šéfem správy KRNAP Robinem Böhnischem a dalšími hosty to zjišťovala Markéta Ševčíková.
Související
-
KRNAP slaví šedesátku! Poslouchejte speciální seriál Českého rozhlasu o národním parku
Nejstarší národní park v Česku KRNAP slaví 60 let. Český rozhlas přichystal k jeho jubileu pětidílný seriál. Poslouchejte od pondělí do pátku v 8:50.
-
Petr Kadleček pečuje o Krkonoše přes 50 let. „Ředitel parku jsem byl proto, aby ho nezrušili,“ říká
Krkonošský národní park slaví, ve středu 17. května 2023 uplyne od jeho vyhlášení přesně 60 let. Přinášíme příběh člověka, který o krkonošskou přírodu pečuje desítky let.
-
Expedice: Fenomén Krkonoše. Jak se žije v našich nejvyšších horách?
V Krkonoších najdete to, co není nikde jinde na světě. A není to jen 1603 metrů vysoká Sněžka. Krkonoše tvoří přirozenou bariéru proti větrům od Baltského a Severního moře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.