Krást data je nepřijatelné. Jak interní data CIA, tak ta, která CIA získává z našich počítačů

10. březen 2017

Americká Ústřední zpravodajská služba CIA obvinila server WikiLeaks z toho, že ohrožuje americké zájmy, napomáhá nepřátelům Spojených států a blokuje boj proti terorismu.

Důvodem znepokojení zpravodajců ze CIA je zveřejněných téměř 9 tisíc tajných dokumentů, které mimo jiné popisují nástroje umožňující pronikat do zabezpečených počítačových systémů, včetně našich televizních přijímačů, chytrých telefonů a automobilů. Je na místě toto odhalení kritizovat, nebo bychom ho měli vítat?

„Kdyby byly zveřejněny všechny tajné informace o Americe, o Rusku a Číně, asi bych to vítal,“ uvedl v pořadu Pro a proti ředitel Občanského institutu Roman Joch.


WikiLeaks je nástroj ruského státu. Kdyby zveřejnili americká, ruská a čínská tajemství, tak máme nějaký celkový obraz. Ale vyzrazují jen americká tajemství, a tím pádem se nahrává přesvědčení, že my západní, ústavní, svobodné, liberální demokracie jsme špatné, a tudíž autokratická alternativa je nutně lepší... Každá pravda může být použita k dobrému, ale i ke zlému účelu. Pokud je ale zveřejněná celá pravda, je to jiné, než když je zveřejněna necelá pravda.Roman Joch

Podle něj je třeba se především zaměřit na jádro problému, tedy že „tyto tajné materiály byly ukradené: někdo ukradl něco, co mu nepatřilo. Měli bychom se soustředit na to, že se stal zločin, kdy někdo ukradl něco, co mu nepatřilo, a to zveřejnil.“

Jochův postoj k provozní praxi tajných služeb je následující: „Je něco špatného na tom, že se česká rozvědka vlámala do súdánských počítačů, aby zachránila českého misionáře, kterému hrozilo ubití ve vězení? Já myslím, že ne.“

„Česká rozvědka má právě porušovat zákony cizích zemí, aby ochránila našeho občana,“ vysvětlil svůj pohled na zdravý rozsah kompetencí zpravodajských služeb Roman Joch.

Místopředseda České pirátské strany Jakub Michálek upozornil, že by nám mělo jít především o české zájmy. „A to, co bylo zveřejněno, ukazuje na velké riziko především pro české občany, ale i občany celého světa.“


Rusko je relativně autokratický režim a kritizovat totalitu nemá podle mě takový význam jako kritizovat demokratickou zemi, protože je tu předpoklad, že pak vznikne veřejný tlak, který povede k nápravě. Kdyby zveřejnila WikiLeaks ty samé dokumenty z Ruské federace, tak by to k žádné nápravě nevedlo. Možná by se pan prezident Putin trochu zasmál na nějaké radě a tím by to skončilo.Jakub Michálek

„Jejich zařízení jsou špehována, každé zařízení s připojením na internet je vlastně štěnice,“ shrnul politik.

Tvrdí, že zde nejde jen o Spojené státy, Rusko nebo další velmoci. „Jde o to se co nejrychleji zbavit problémů, tedy odstranit bezpečnostní díry, které sledování zpřístupňují všem tajným službám světa. Na každého občana, který se může stát nepohodlným, mohou být shromažďovány informace, které ho potom zdiskreditují.“

„Krádeže dat jsou nepřijatelné, ať už to dělá člověk, který vynáší informace ze CIA, nebo CIA, která se vlamuje do našich počítačů a shromažďuje kompromitující materiály,“ upozornil Michálek. Osobně prý zatím neviděl žádné věrohodné dokumenty, které by prokazovaly, že WikiLeaks jsou ruským nástrojem.

„U WikiLeaks jsou naprosto přirozené motivy mladé generace, která vidí nepřijatelné způsoby přijaté nejen americkou vládou, jako je neuvěřitelné rozšíření špehování, které nebylo ani v době StB nebo nacistického režimu,“ konstatoval Jakub Michálek.

autoři: pdu , oci
Spustit audio