Kouření škodí i v malé míře, sázení ne, tvrdí šéf Tipsportu. Rizikové hráče přesto chce včas odhalit
K patologickému hráčství mají sklony asi dvě tři procenta našich klientů, tedy jednotky tisíc lidí, míní šéf sázkové kanceláře Tipsport Petr Knybel. „Vědecké studie často vychází z odhadů, odborníci nemají tvrdá data, která máme my, provozovatelé hazardu. Teprve spojením adiktologů a nás můžeme dojít k hodnověrnému závěru,“ tvrdí. Největší konkurenti na trhu – Tipsport, Šance, Fortuna a Sazka – se letos zavázali, že klienti, kteří mají s hraním problém, už si u nich nevsadí.
Podle Knybela nelze iniciativu sázkařských firem zcela srovnávat s tím, když výrobci alkoholických nápojů nabádají k tomu, aby lidé pili rozumně.
Čtěte také
„Základní rozdíl vidím v tom, že i pokud někdo pije, nebo kouří méně, tak mu to pořád ubližuje. Stejně to škodí jeho zdraví. Zatímco když bude někdo sázet kontrolovaně, tak z toho může být naprosto neškodný koníček. A my tvrdíme, že 97 až 98 procent populace nemá v souvislosti s hraním žádný problém.“
Algoritmus rizikových hráčů
V Česku se koncem listopadu konal Týden zodpovědného hraní. A tuzemské sázkové kanceláře se letos dohodly, že se zaměří právě na problémové klienty a vyvinou systém, jak je včas odhalit.
Čtěte také
„Je to práce s daty, pak to bude i právničina. Určitě narazíme na spoustu legislativních problémů třeba s ochranou osobních údajů. Budeme potřebovat spoustu odborníků, lékařů a psychologů, kteří by nám s tím pomohli,“ předpovídá Knybel s tím, že algoritmus na odhalování rizikových hráčů by měl fungovat do roka.
Projekt má vycházet z rozhovorů se závislými hráči. Jejich výpovědi chtějí firmy spárovat s daty o klienty sázkových firem.
„Pakliže budeme vědět, že někdo hraje podobným způsobem jako člověk, který se třeba dostal do léčebny, tak ho budeme moci varovat. To je hlavní cíl. Je dost možné, že třeba někteří klienti nebudou rádi, když jim budeme doporučovat, jak změnit svoje chování,“ uvažuje Petr Knybel a dodává, že ho potěší každý včasný záchyt a pomoc jednotlivci.
Poslechněte si celé Řečí peněz. Na sázení v pandemii i ekonomickou kondici Tipsportu se ptá Petr Šimůnek.
Související
-
Na mobilu a hrách jsou závislí děti i dospělí. „Rodiče můžou začít od sebe,“ radí psycholožka
„Dnes vidíme čím dál víc pacientů, kteří jsou odtržení od reálného světa. Máme pacienty, kteří hrajou tolik online hru, že si nevšimnou, jestli svítá, nebo slunce zapadá.“
-
Včely alkoholičky? Výzkum abstinenčních příznaků u včel může pomoci s pochopením závislostí u lidí
Podle studie se u včelích dělnic, které dostávaly stravu v podobě cukerného roztoku s obsahem jednoho procenta alkoholu, po jejím odepření objevily abstinenční příznaky.
-
Jedna závislost je vzácností. Lékaři se stále častěji setkávají s lidmi, kteří mají závislostí více
Například závislost na pornografii je často kombinovaná s alkoholem, workoholismem nebo i s nelegálními návykovými látkami, jako je kokain nebo pervitin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.