Česku chybí techničtí experti. Školy lpí na faktografii, to je zastaralé, poukazuje na viníka ekonom
Je to paradox. Českou ekonomiku táhne průmysl, který přitom postrádá odborníky z technických profesí. Školství dlouhodobě nedokáže poptávku uspokojit. Ale na druhou stranu patří čeští žáci základních škol v různých mezinárodních srovnáních v matematice a přírodních vědách k nadprůměru. Jak je možné, že mladí lidé nestudují technické obory? Podle ekonoma Daniela Münicha z think-tanku IDEA při institutu CERGE-EI je jedním z možných vysvětlení přílišný důraz na faktografičnost.
„To je dlouhodobě bolavé místo českého vzdělávacího systému,“ zdůrazňuje v pořadu Řečí peněz. „Musíme si uvědomit, že svět se za posledních dvacet třicet let výrazně změnil. To tempo je neskutečné. Faktografické znalosti extrémním způsobem zastarávají.“
Svět se mění pod nástupem digitalizace a umělé inteligence. A aby Česko zůstalo konkurenceschopné, potřebuje kvalifikované odborníky.
Čtěte také
„Žijeme úplně v jiné době než dřív. Ale náš vzdělávací systém stále žije částečně v době minulé. A příliš velkou část výuky požírá faktografie,“ kritizuje Münich.
„Musíme udělat větší prostor pro dovednosti, umět data vyhledávat a zpracovávat,“ navrhuje.
Aby Česko přestalo být pouhou montovnou, musí v tom sehrát klíčovou roli vzdělávací systém.
„To bude tahoun k nové moderní ekonomice s velkou přidanou hodnotou. Pouze zásobovat montovnu dalšími a dalšími lidmi, kteří budou vyrábět věci s nízkou přidanou hodnotou, nestačí. Musíte mít taky, co prodávat, něco nového, unikátního, nelze prodávat jen teplou vodu,“ apeluje.
Jak změnit vzdělávací systém, aby Česko zůstalo konkurenceschopné? Proč technické obory nelákají? Poslechněte si celý pořad.
Související
-
Plaga: Ministr Bek je tragický. Babiše chci znovu přesvědčit, že se investice do školství vyplatí
„Během svého působení jsem měl s premiérem Babišem spoustu sporů, nebylo to lehké, ale ve finále jsem dostal prostor ty změny ve školství realizovat,“ říká exministr.
-
Školství reálně zchudlo o desítky miliard. Bez peněz reformy stagnují, tvrdí sociolog Prokop
Reformy osnov základních škol či vzdělávání učitelů vznikají za trvalého poklesu podílu vzdělávání na výdajích rozpočtu. Oproti roku 2020 školství zchudlo o 32 miliard.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka