Koronafokus: Jak je to s koronavirem a teplým počasím? Pomůže slunce a léto s epidemií?
Po víkendu nás čeká první uvolňování současných opatření proti šíření koronaviru. Alespoň část dětí se vrací do škol, otevřou se některé obchody, třeba papírnictví. Venku se bude moci potkat dvacet a uvnitř deset lidí, skončí také zákaz cestovat mezi okresy. Je to reakce vlády na zpomalování epidemie. Může tento trend podpořit jaro a teplejší počasí? Odpovídá redaktor Ondřej Vaňura.
Jak je to s vlivem jarního počasí na epidemii?
Nejen tuzemští odborníci se většinou shodují v tom, že na jaře by mělo teoreticky šíření koronaviru zpomalit. Je to z několika důvodů. Především proto, že koronavirus se lépe šíří v podmínkách, kdy se lidé schází spíše ve vnitřních prostorách.
Pokud máte otázky související s covidem-19, můžete nám je zaslat na adresu covid@rozhlas.cz.
S tím jak se prodlužují dny, bude se oteplovat, tak se dá předpokládat, že lidé budou trávit více času venku, v místnostech se také více větrá… A to vše koronaviru nehraje do karet.
Jak přesně teplo ovlivňuje šíření koronaviru?
Velmi výrazně. Protože koronavirus patří mezi takzvané respirační viry. Těm obecně škodí sluneční záření, sucho, díky tomu pak třeba na površích nepřežívají tak dlouho, jako když je chladněji.
Čtěte také
To, že má teplejší počasí na šíření koronaviru pravděpodobně vliv, můžeme vidět i z loňských dat, kdy počet nakažených v Česku začal na přelomu března a dubna klesat.
Letos jsme samozřejmě v úplně jiné situaci a je otázkou, jak očekávaný trend zpomalení ovlivní nakažlivější mutace koronaviru. Teplo a sucho by ale obecně nemělo prospívat ani jim.
Jak rychle se koronavirus šíří ve venkovním prostředí?
Například web britské BBC ve svém článku uvádí, že k nákaze venku dojít může, ty šance jsou ale oproti vnitřním prostorům velmi výrazně snížené. Obecně platí, že čerstvý vzduch virus rozptýlí. Pomoci by mělo už zmíněné sluneční světlo.
Když uvedu konkrétně modelový příklad, pokud se půjdu projít nebo si zaběhat do přírody, tak ta pravděpodobnost, že se nakazím od kolemjdoucího člověka je minimální. V podstatě by to muselo být tak, že by na mě nakažený člověk zblízka zakašlal a já bych se v tu chvíli zrovna nadechoval. V takovém případě je pak logicky riziko nákazy velké.
Může tedy počasí v následujících měsících pomoci epidemii zvládnout?
Všechny ty zmíněné věci samozřejmě platí, někteří experti se ale obávají toho, že budeme na teplo znamenající v té teoretické rovině zpomalení šíření nákazy spoléhat až příliš a přestaneme být ostražití v tom smyslu, že úplně rezignujeme na protiepidemická opatření.
Čtěte také
Radí tedy i nadále od cizích lidí dodržovat dvoumetrové rozestupy, pokud půjdu na piknik do parku, tak nemít deku blízko další skupiny lidí, před jídlem si dezinfikovat ruce. Tam kde rozestup dodržet nejde, tak i venku nosit respirátory.
Ono totiž pouhé teplo opravdu není samospasné. Epidemiologové se shodují v tom, že tím nejzásadnějším faktorem při šíření koronaviru je lidský kontakt.
Hrozí, že se bude v Česku opakovat podobný scénář jako loni, tedy že na konci léta bude nakažených opět přibývat?
Já jsem o tomto mluvil například s epidemiologem a členem expertního týmu ministerstva zdravotnictví Romanem Chlíbkem. Ten mi vysvětlil, že je pravděpodobné, že na podzim opět čísla nakažených porostou, nicméně do stejné situace jako loni bychom se podle něj dostat neměli. A to především díky postupnému očkování proti covidu.
„Myslím si, že nejhorší máme za sebou a dramatické scénáře se opakovat nebudou. Situace se bude jenom a jenom lepšit,“ věří Chlíbek a zdůrazňuje:
„Ale koronavirus nezmizí a musíme počítat s tím, že se na podzim může zase objevit určitý vzestup v počtu nakažených. Nemyslím si ovšem, že by to mělo mít dramatický dopad.“
Vakcinaci vidí jako klíč ke zvládnutí epidemie i další oslovení odborníci.
Související
-
Koronafokus: Ohrožuje covid-19 průběh těhotenství a porodu? Mají novorozenci imunitu?
V Česku se každý rok narodí přes 110 tisíc dětí. Jak těhotenství žen ovlivnila epidemie covidu-19 a co doposud víme o vlivu onemocnění na plod a průběh porodu?
-
Koronafokus: Budou vakcíny i pro děti a dospívající? A proč je vůbec proti covidu-19 očkovat?
Lékaři v Česku naočkovali jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 už přes 400 dětí a dospívajících, farmaceutické firmy mezitím začaly testovat své vakcíny na kojencích.
-
Koronafokus: Pomáhá zákaz cestování mezi okresy se zpomalením pandemie?
Zákaz pohybu mezi okresy bude platit i přes letošní Velikonoce. Přispívá toto opatření ke zpomalení šíření koronaviru?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.