Koridory pro ukrajinské zboží. Evropská unie hledá cesty, jak zajistit export potravin z východu
Evropská unie je kvůli ruské invazi připravena vytvořit koridory pro přepravu zboží mezi Ukrajinou a prostorem sedmadvacítky. Tento krok by podle zástupců Evropské komise znamenal přínos nejen pro válkou zmítanou zemi, ale také pro celý evropský blok, všímá si evropská mutace serveru Politico.
Podle eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského je Evropská komise připravena zavést speciální dopravní cesty mezi Polskem a Ukrajinou. Cílem projektu je zajištění dodávek potravin a živých zvířat, a to oběma směry.
O zřízení takzvaných zelených koridorů pro přepravu zemědělských produktů a potravin požádala vláda v Kyjevě, protože většina ukrajinského exportu, který putuje skrze přístavy na pobřeží Černého moře, se kvůli ruským útokům zastavila.
Čtěte také
Wojciechowski prohlásil, že vytvoření koridorů by Ukrajině umožnilo vyvážet potraviny přes Baltské moře. Obnovení ukrajinského exportu by tak prý mimo jiné mohlo zmírnit obavy z hrozby celosvětového nedostatku potravin.
Polský eurokomisař tento plán přirovnal k situaci na začátku koronavirové pandemie. Server Politico připomíná, že Evropská unie tehdy upustila od kontrol vybraných druhů přepravy, protože logistické překážky způsobily nedostatek zboží v některých státech Evropské unie.
Na prvním místě by ale i nadále měla zůstat pomoc uprchlíkům odcházejícím z Ukrajiny. Wojciechowski zároveň pro obchod s Ukrajinou připustil jistou míru rizika, a to s ohledem na nedávné ruské bombardování cílů na území Ukrajiny jen nedaleko od polské hranice.
Ukrajina na cestě do Evropské unie?
Evropská komise tak potvrdila postoj, který minulý týden zaujali lídři zemí G7. Na summitu v Bruselu tehdy zavládla shoda na tom, že mezinárodní obchod s potravinami je důležité udržet a že je rovněž nutné vyhnout se snahám zavádět ochranářská opatření. Například maďarská vláda totiž přijala vývozní kontroly na export obilovin – a zástupci Evropské komise tento krok hned vzápětí označili za nepřijatelný.
Měli bychom udělat vše, co je v našich silách k podpoře Ukrajiny stát se členem Unie.
Janusz Wojciechowski
Komisař Wojciechowski se ale dotkl i hlubší politické otázky, když vyzval k tomu, aby se z Ukrajiny stala plnohodnotná součást Evropské unie. „Měli bychom udělat vše, co je v našich silách k podpoře Ukrajiny stát se členem Unie. Je to velmi důležité i pro naši bezpečnost,“ nechal se slyšet polský politik.
Čtěte také
Upozornil také na stížnosti, které se objevují už několik let a které tvrdí, že ukrajinští zemědělci znevýhodňují své evropské kolegy. Narušení ukrajinského exportu válkou ale podle eurokomisaře ukázalo, že začlenění ukrajinských farmářů přinese evropskému potravinářskému systému hlavně výhody.
„Podle mého názoru by to evropské zemědělství posílilo. Rozhodnutí má ale řadu politických aspektů,“ cituje člena Evropské komise Janusze Wojciechowského server Politico.
Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách, připravil ho Jakub Rerich.
Nezávislí novináři z Ruska odcházejí, informovat ale nepřestávají ani ze svého zahraničního exilu. Podlomí popularitu Vladimira Putina, pokud se bude na Ukrajině opakovat afghánský scénář? Politický styl bývalé kancléřky Merkelové čelí v Německu kritice. A pro předpovídání hospodářských krizí se používají také některé nečekané ukazatele.
Související
-
Sít, nebo nesít? Válka na Ukrajině může zdražit chléb ve světě a vést až k společenským nepokojům
Rusko a Ukrajina se dohromady podílejí na světovém exportu pšenice asi z jedné třetiny.
-
Zelená revoluce v zemědělství měla pomoci africkým farmářům. Ve skutečnosti jim komplikuje život
Takzvaná zelená revoluce v Africe vedla a vede k vyvlastňování půdy drobných zemědělců. Není to vedlejší efekt, je to přesně to, co architekti rozvoje chtějí a očekávají.
-
Zemědělství dnes stojí na sprintu. To zvládnou naše půdy, ale ne ty v tropech, porovnává vědec Frouz
Ve tmě bují a dýchá život budující gigantické stavby, po kterých šlapeme. Původní organismy jsou nenápadné. Přesto na nich stojí mnohé ekosystémy.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.