Komplikovaná migrace ostřížů

20. říjen 2009

Satelitní sledování umožnilo vůbec poprvé sledovat trasu, podél které každoročně migrují málo známí draví ptáci.

Ostříži jižní (Falco eleonorae) hnízdí na ostrovech a skalnatých pobřežích Středozemního moře, ale zimní období tráví v jihovýchodní Africe a na ostrově na Madagaskar. Jejich životní styl zůstával záhadou, i když ornitologové předpokládali, že ostříži migrují přes Středomoří a dále podél východního pobřeží Afriky. Výsledky vůbec prvního satelitního sledování ostřížů ale ukázaly, že ptáci volí zcela jiný kurz.

Španělští vědci označkovali vysílačkami pro satelitní sledování 11 ostřížů, které odchytili na Baleárských ostrovech. Záznamy ze satelitů ukazují, že ptáci svou 9500 km dlouhou vestu nezačínají nad východním Středomořím. Místo toho přeletí Saharu a cestou na Madagaskar překonají prakticky celou Afriku. Záznamy také ukázaly, že ptáci letí ve dne i v noci, což je u dravých ptáků velmi neobvyklé.

Cesta šesti ostřížů na Madagaskar

Zajímavé je i to, že při svém jarním návratu do Středomoří ptáci volí jiné trasy než při podzimní migraci. Z Madagaskaru si to namíří přímo do Somálska, což znamená, že musí překonat asi 1500 km Indického oceánu. Podle vědců je to fenomén, který u dravců nemá obdoby a který ptáky vyčerpává až na samou hranici jejich možností.

Výsledky studie zveřejnil časopis Zoological Studies (PDF).

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.