Komik má jediný úkol: rozesmát lidi. Ale dobrý vtip často uráží, říká komik Staněk. Můžete říct cokoliv, záleží na prostředí, upozorňuje kritik Fila

22. únor 2024

Humor, který nikomu neubližuje, nikoho neuráží: Je to ideál, o který bychom se měli snažit, nebo jen chiméra? „Naprostá většina humoru je neurážlivá. Vedle toho existuje typ humoru, který má někoho urazit. A je naprosto legitimní,“ míní kritik Kamil Fila. „Humor vzniká v průsečíku mezi realitou, která je bezpečná, a jejím nebezpečným narušením. A může to být i urážka,“ říká stand-up komik Luděk Staněk. 

Vtip, který není nějakým způsobem narušující status quo, podle Staňka neexistuje. „K tomu, abychom udělali vtip, aby se lidi zasmáli, aby se uvolnili, potřebujeme narušení status quo. Teoreticky to může být samozřejmě i boření tabu,“ vysvětluje.

A dobrý vtip podle něj často někoho urazí. „Není to podmínka, aby fungoval, ale je to jeho častý doplněk. A naprosto legitimní,“ konstatuje moderátor a publicista.

Čtěte také

Fila souhlasí s tím, že humor narušuje konvence nebo očekávání. Má ale i jisté limity.

„Limity existovaly vždy, neexistovala doba, kdy by všichni mohli říkat cokoliv jakkoliv, tak to prostě není,“ říká.

„Ale to, že se tomu někdo automaticky zasměje, tak v tu chvíli to humor je. Ať se tomu směje neonacista, nebo kdokoli. To je prostě humor,“ definuje filmový recenzent, kritik a pedagog.

Přiznává, že na to, jakým způsobem nakládat s tím, když už je humor šikanující, ať už z pozice autora nebo publika, nedokáže odpovědět.

Zbydou nám staří tlustí bílí chlapi

Staněk upozorňuje, že pokud se tvůrci humoru budou ohlížet na to, aby nemířili na ty, kteří jsou z jakéhokoliv důvodu v roli slabších, nezbyde prostor pro to dělat vtipy o komkoliv.

Čtěte také

„Teoreticky byste si mohli dělat legraci z politiků, protože to je řekněme vládnoucí třída, ale už ne možná z žen političek, protože těch je málo. Nesmíme si dělat legraci z nemocných, protože oni za to nemůžou, z minorit sexuálních či genderových, protože je jich málo. Když to začneme takto vytěsňovat, zbydou nám staří tlustí bílí chlapi,“ upozorňuje.

„Jediná hranice je, když je vtip vkusný anebo nevkusný pro publikum. Komik má jediný úkol rozesmát lidi,“ konstatuje stand-up komik Luděk Staněk.

Podle Fily je klíčová definice z pozice moci. „Určitě to nejsou učitelé za katedrou, nejsou to samotní politici, určitě to nejsou lidé, kteří nevystupují jako komici, kteří na to mají vlastní pořad. Ve chvíli, kdy si vytvoříte safe-space komika, který může říkat cokoliv a hraje si s publikem na různá očekávání, nevidím žádný důvod jakýchkoli omezení,“ naznačuje kritik Kamil Fila.

Poslechněte si celou debatu ze záznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , kbr
Spustit audio

Související