Komentátor Hartman: Rozsudek v kauze Čapí hnízdo ukázal, že soudy rozhodují nezávisle na tlaku veřejnosti

9. leden 2023

Městský soud v Praze v kauze dotací na farmu Čapí hnízdo zprostil obžaloby poslance Andreje Babiše z hnutí ANO i jeho bývalou poradkyni Janu Nagyovou. Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana rozsudek ukázal, že naše soudy nesoudí podle toho, jak velký tlak veřejnosti je na ně vyvíjený, ale na základě nezávislosti a posouzení důkazů. To ukazuje, že žijeme v právním státě.

„Důkazy a výpovědi svědků spíš směřovaly k tomu, že osvobozující verdikt nepadne. Ukázalo se ale, že žijeme v právním státě, kde jsou soudy nezávislé, rozhodují na základě vlastní úvahy a předložených důkazů a nedají se ovlivnit ani tím, že je na kauzu upřená velká pozornost,“ vysvětluje Petr Hartman.

Čtěte také

V kontextu nadcházejících prezidentských voleb se očekávalo, že pokud soud označí Babiše za vinného, prezidentskému kandidátovi to v souboji ublíží. Přestože je současný verdikt nepravomocný, Andreji Babišovi to ve volbách pravděpodobně pomůže.

„Ukázalo se, že Andrej Babiš měl pravdu, když tvrdil, že se ničeho nezákonného nedopustil. To je pro něj nejlepší cesta – obhájit se u nezávislého soudu a dokázat, že je člověk nevinen,“ komentuje Hartman.

Kdo teď přehodnotí přístup k Andreji Babišovi?

Bývalý premiér Babiš se mohl kauzy zbavit už v roce 2019, státní zástupce však tehdy rozhodl, že ji odloží. Přišla však stížnost nejvyššího státního zástupce, kauza se vrátila policii a případ nakonec dospěl k dnes soudem zamítnuté obžalobě. Celá kauza však trvá už od roku 2008 a dá se očekávat, že dneškem nekončí. Státní zástupce má totiž možnost odvolání, kterou pravděpodobně využije.

Neměli pravdu ani ti, kteří tvrdili, že byl soud načasovaný těsně před volby, aby Andreje Babiše poškodil.
Petr Hartman

Podle Hartmana se dá čekat, že bude Babiš nadále mluvit o tom, že byla kauza komplotem proti jeho osobě a omezovala ho v jeho politické kariéře. „Je možné, že spousta lidí po tomto rozsudku přehodnotí přístup k Andreji Babišovi, ale nedá se očekávat, že by ti lidé, kteří jsou proti němu vyhranění na základě této kauzy, změnili názor,“ říká Hartman.

Čtěte také

Podle něj teď může dokonce dojít k paradoxní situaci, kdy ti, kteří byli přesvědčeni, že je Babiš vinný, teď začnou zpochybňovat nestrannost soudního procesu.

„Verdikt však ukazuje, že neměli pravdu ani ti, kteří tvrdili, že byl soud načasovaný těsně před volby, aby Andreje Babiše poškodil, protože tento rozsudek Babiše nepoškozuje, naopak mu může velmi pomoci,“ dodává Hartman.

Poslechněte si celý rozhovor v audiozáznamu.

Spustit audio

Související