Kolem Putina se začínají slétat supi. Cítí slabost, uvažuje politický geograf Jelen

19. říjen 2022

Nový velitel „speciální vojenské operace“ Sergej Surovikin v ruské televizi prohlásil, že jejich armáda nebude postupovat za každou cenu, ale chce minimalizovat ztráty. Zároveň oznámil částečnou evakuaci Chersonské oblasti. „Spíš bych řekl, že dělají vše možné, aby uhájili pozice, svou čest a image, kterou ztrácejí,“ myslí si politický geograf Libor Jelen, odborník na Rusko a postsovětský region.

Spíš je to podle politického geografa Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy snaha, aby se neopakoval scénář z Mariupolu, kdy bylo město plné lidí obtížné dobýt.

Čtěte také

„Ani bych tam neviděl nějaký humanitární aspekt ruské strany – spíš je obtížné bojovat ve městě, kde je zřejmě většina populace ruská – to ale přesně nevíme. Mohlo by totiž docházet k partyzánské válce v podobě odporu místního obyvatelstva.“

Generál Surovikin je ale také známým podporovatelem taktických jaderných zbraní. „Bohužel může nastat chvíle, kdy Rusko k jaderným zbraním sáhne – nemusíme přitom mluvit o nějakém Armagedonu, ale o zbraních s menším dosahem. Já ale věřím, že ta chvíle ještě nenastala.“

Podle Surovikina „existují určité informace o možnosti, že Ukrajina použije zakázané válečné metody“.

Možná, že se Rusko snaží o znovuotevření severní ukrajinské fronty.
Libor Jelen

„Většina ruských prohlášení je zrcadlem. Je to lež, kdy ,zloděj křičí chyťte zloděje‘ – a v tomto ohledu bych viděl i to prohlášení Surovikina,“ komentuje politický geograf Jelen.

„Ještě mě napadá jeden scénář: Uvědomme si, že před napadením Ukrajiny Rusko říkalo spoustu nesmyslů – co Ukrajina dělá, jak se chystá napadnout Rusko. Možná to může být záminka k znovuotevření severní fronty. Protože víme, že shromažďují vojáky v Bělorusku,“ doplňuje.

V Kremlu to houstne

Znalec dění v Rusku se následně domnívá, že za zdmi Kremlu je situace také napjatá. „Řekl bych, že atmosféra začíná houstnout. Už od jara se rozjíždí kolotoč boje o moc, kdy se tam na různých pozicích střídají různí lidé. Ať už z řad siloviků, ale i v rámci politické části ruské reprezentace. A supi se slétají. Pomalu, mají zatím ještě odstup, ale už cítí, že se objevuje slabina.“

Supi se slétají. Pomalu, mají zatím odstup. Už ale cítí slabiny.
Libor Jelen

„Kdo jsou ti supi? Jsou to možná lidé, které bychom si tam vůbec neměli přát vidět. Může to být čečenský prezident Ramzan Kadyrov, vrchní Putinův ,šéfkuchař‘ a šéf Vagnerovy armády Jevgenij Prigožin.“

Čtěte také

„Na straně druhé tam jsou i lidé, kteří stále patří vlastně ke starší, Putinově generaci – stále to jsou jestřábi, ale trochu rozumnější. Jde o Sergeje Lavrova, stále ještě ministra obrany Sergeje Šojgu a napadá mě i vrchní generál Valerij Gerasimov, který je zatím možná tou zárukou, že jaderné zbraně nebudou použity,“ vypočítává.

„A pokud budeme spekulovat – samozřejmě, že tajné služby mají i indicie přes různé zběhlíky –, tak je třeba říct, že ruská věrchuška moci je postavena na vzájemné závislosti jednotlivých lidí. Takže odstranění jednoho takto vysoko postaveného člověka by znamenal ohrožení spousty jiných v pyramidě moci,“ popisuje.

Putin na rozcestí 

A dodává, že kdyby chtěl někoho z nich Putin nahradit například Kadyrovem, tak to nebude nic jednoduchého. „Zrovna Kadyrov není v Moskvě úplně oblíbený. Je to Čečenec, který má hodně radikální názory i pohled na fungování státu.“

Putina si řada bývalých spojenců doslova ,vodí na provázku‘.
Libor Jelen

Kadyrova Putin podle politického geografa rozhodně neobdivuje, spíš k němu má respekt.

„Kadyrov je navíc ten, kdo by Putina mohl ohrozit. A nejenom jeho, ale i jemu blízké. Ale v tuto chvíli je tam ta věrchuška zatím v rovnováze, kde proti sobě stojí určité síly. A odstranit jednoho druhým, znamená rozkolísat, dát do běhu události, které by mohly být naprosto fatální pro samotného Putina… Proto říkám, že se supi začínají pomalu slétat, protože cítí slabost.“

Čtěte také

„Ta slabost vyplývá jak z nezdarů ve válce, tak ale i v samotném Rusku. Už pro něj není vše jen lusknutím prstu, což ostatně vidíme i v blízkém zahraničí, kdy si ho řada bývalých spojenců doslova ,vodí na provázku‘ a nechávají ho čekat na jednání. To není náhoda, ale symbolické vyjádření toho, co si o něm skutečně myslí,“ uzavírá.

Je to podle geografa pro Putina potupa. „A jsme zpátky u toho, že jedním z předpokladů k tomu, aby Putin sáhnul k něčemu katastrofickému, je absolutní ohrožení jeho pozice mocenské. Mimochodem – Putina by to stálo i hlavu, protože to není o tom, že půjde do důchodu,“ dodává Jelen.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.