Koalice Pirátů a STAN by měla šanci porazit hnutí ANO, myslí si politolog Lubomír Kopeček
Členská základna Pirátů začala v pátek hlasovat o možném zahájení spolupráce se Starosty a nezávislými (STAN). Ti už vznik koalice pro volby v roce 2021 odsouhlasili na začátku října. „Pokud jde o možnost porazit hnutí ANO ve volbách, tak za současné situace by to bylo celkem realistické,“ soudí Lubomír Kopeček z Katedry politologie a Mezinárodního politologického ústavu při Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.
Za předpokladu, že koalice vznikne, může mít podle Kopečka šanci dostat se ve volbách na úroveň 25 procent hlasů. „Vlivem koronavirové krize jsme v situaci, kdy by to opravdu mohl být konkurent, který dokáže ANO porazit.“
Čtěte také
Samostatná cesta Pirátů by takový výsledek nepřinesla, domnívá se politolog. Přestože uznává, že i bez hnutí STAN by Piráti mohli udělat velmi dobrý volební výsledek, na vítězství by to nestačilo.
Kopeček připomíná, že volební systém v České republice hraje do karet spíš větším stranám nebo formacím. „Bylo to krásně vidět na výsledku ANO v posledních parlamentních volbách, kdy ten počet mandátů, který strana získala, byl výrazně lepší, než na co by dosáhla při jednoduchém propočtu – kdybychom měli třeba jen jeden volební obvod.“
Spojení STAN a Pirátů dává vcelku logiku v tom, že jejich voliči k sobě mají relativně blízko – není tam žádná velká animozita.
Lubomír Kopeček
„Ve hře je zkrátka i volební systém a to, jak v českých poměrech působí,“ připomíná host Martiny Maškové. A to také s poukazem na rozdrobenost stran, která vede k nepřehlednosti.
Čtěte také
„Spojení STAN a Pirátů navíc dává vcelku logiku v tom, že jejich voliči k sobě mají relativně blízko – v tom smyslu, že tam není žádná velká animozita.“
Nedostatek vidí Lubomír Kopeček v tom, jak silné voličské jádro podporuje hnutí Starostů a nezávislých: „Jen málo voličů k nim má opravdu silný vztah a řada lidí je podle průzkumů bere jen jako přijatelnou variantu. Aniž by je brali jako životní, silnou volbu.“
Poslechněte si audiozáznam celého rozhovoru Martiny Maškové s Lubomírem Kopečkem.
Související
-
Nemůžeme jenom stavět a nemyslet na přírodu. Tu musíme předat dětem, míní senátorka Šípová (Piráti)
Kromě ochrany přírody a správnému nakládání s vodou se chce Adéla Šípová v Senátu věnovat i sociálním tématům a problematice exekucí.
-
Apolena Rychlíková: Debakl levice, Piráti lídrem opozice. Výsledky nepřekvapily
ČR má za sebou možná nejpodivnější volby ve své historii. Probíhaly za zvýšených bezpečnostních opatření, lidé v karanténě mohli k volbám (nebo volby k nim) už ve středu.
-
Starosti starostů za koronavirové krize
Jak se žije na českém a moravském venkově? Drtivá většina menších měst a vesnic ví o pandemii vlastně jen z médií nebo od centrálních úřadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.