Když stát víc utratí, než vybere aneb co je to státní dluh?
Státní dluh je a bude asi nejvíce skloňovaným ekonomickým termínem v české politice. Vzniká ve chvíli, kdy vláda ve svém rozpočtu více utratí, než kolik vybere na příjmové straně rozpočtu. V takovém případě vzniká ve státním rozpočtu schodek, který je zapotřebí něčím zafinancovat.
Tyto peníze totiž vláda nemá, ale potřebuje je, a proto si je musí půjčit. Tak vzniká státní dluh, který s tím, jak deficitů státního rozpočtu přibývá, s léty postupně narůstá. Kabinet státní dluh postupně financuje vydáváním státních dluhopisů nebo dalšími půjčkami.
Za to, že mu lidé a firmy půjčí peníze, ale stát musí věřitelům samozřejmě platit úroky. Ty představují pro rozpočet další dodatečné náklady, které se odborně nazývají „obsluha státního dluhu“. Jde přitom o peníze, které by vláda jinak mohla použít na své útraty a investice.
Poslechněte si celé Ekonomické jednohubky na téma státního dluhu v audiozáznamu.
Související
-
Ekonom: Maďaři ve velkém nakupují státní dluhopisy. Země ale může mít v budoucnu problém je splácet
Maďarsko bojuje s nejvyšší inflací v Evropě. Maďaři tak hromadně vybírají peníze z bank a nakupují za ně státní dluhopisy.
-
Ekonom: Ve špatných časech dává smysl deficitní rozpočet. Vláda tak kompenzuje oslabení poptávky
Státní rozpočet – v médiích tisíckrát skloňované slovo, které v sobě neobsahuje nic jiného než plán a důkaz toho, jak stát hospodaří se všemi našimi společnými penězi.
-
Hodí se silnější, či slabší koruna? Každý by odpověděl jinak, pro investory je atraktivní silná měna
Kurz koruny – informace, která většinu z nás zajímá především v době, kdy jedeme na dovolenou do zahraničí nebo si chceme v zahraničí nebo ze zahraničí něco koupit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.