Když stát víc utratí, než vybere aneb co je to státní dluh?

8. září 2023
Ekonomické jednohubky

Státní dluh je a bude asi nejvíce skloňovaným ekonomickým termínem v české politice. Vzniká ve chvíli, kdy vláda ve svém rozpočtu více utratí, než kolik vybere na příjmové straně rozpočtu. V takovém případě vzniká ve státním rozpočtu schodek, který je zapotřebí něčím zafinancovat.

Tyto peníze totiž vláda nemá, ale potřebuje je, a proto si je musí půjčit. Tak vzniká státní dluh, který s tím, jak deficitů státního rozpočtu přibývá, s léty postupně narůstá. Kabinet státní dluh postupně financuje vydáváním státních dluhopisů nebo dalšími půjčkami.

Za to, že mu lidé a firmy půjčí peníze, ale stát musí věřitelům samozřejmě platit úroky. Ty představují pro rozpočet další dodatečné náklady, které se odborně nazývají „obsluha státního dluhu“. Jde přitom o peníze, které by vláda jinak mohla použít na své útraty a investice.

Poslechněte si celé Ekonomické jednohubky na téma státního dluhu v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.