„Když se Andropova bojíte, tak proč mu nenapíšete?“ ptala se Samantha Smithová

22. září 2022

Koncem srpna 1985 zahynula v USA při havárii letadla dívka, kterou mnozí vnímali jako ukázkový příklad takzvané občanské diplomacie – Samantha Smithová. Americká školačka, která se proslavila tím, že v době vrcholící studené války v létě 1983 přijela do Sovětského svazu.

Není to dlouho, co lidé z celého světa naslouchali dívence ze Švédska, která s vážným výrazem oslovovala politiky s prosbami o aktivní zásah proti klimatickým změnám. Možná jste si položili otázku: co se to s námi děje, když zástupy vědců říkají léta totéž, ale téměř nikoho to nezajímá?

Aktivistka Greta Thunberg v Bruselu

Proč slyšíme až hlas mladého člověka, u kterého přes veškerou naléhavost a upřímnost jeho proseb cítíme také onu nevelkou životní zkušenost? Říká se tomu občanská nebo také dětská diplomacie, a čas od času „to funguje“. Když jsem poprvé viděl Gretu Thunbergovou, okamžitě mě napadlo jiné jméno: Samantha Smithová. 

Bylo jí jen 11 let

Vzpomenete si ještě? Smithové bylo jen 11 let, když přišla její „hvězdná hodina“. Na rozdíl od Grety Thunbergové se neustále usmívala. Rozhodně to nevypadalo na americký profesionální úsměv, a nejspíš neměla pocit, že musí změnit celý svět.

Čtěte také

Malá Samantha se rychle naučila číst a psát a už v pěti letech poslala dopis britské královně Alžbětě II. Daleko důležitější byl ale dopis, který odeslala v listopadu 1982; to už jí bylo deset.

Doma si všimla titulní stránky magazínu Time s portrétem tehdy nového nejvyššího sovětského představitele Jurije Andropova. V článku uvnitř si nepřečetla nic pozitivního: studená válka prožívala další ze svých vrcholů, obě supervelmoci na sebe mířily tak velkým množstvím jaderných střel, že by to zničilo několik planet.

Andropov byl v USA líčen jako další představitel „říše zla“. Samantha se prý po přečtení článku obrátila na maminku: „Když se ho všichni tak bojí, proč mu někdo prostě nenapíše dopis a nezeptá se, jestli válku chce nebo ne?“ Dostala jednoduchou odpověď: „Proč to neuděláš ty?“ A tak sedla a Andropovovi napsala.

Propaganda dopis využila

V sovětských novinách byl její dopis náležitě propagandisticky využit, ale odpověď přišla až poté, co jí Samantha „urgovala“ na sovětské ambasádě ve Washingtonu. A byla to odpověď od samotného Andropova i pozvání k návštěvě Sovětského svazu.

Legendární cesta Samanthy Smithové do SSSR se uskutečnila v červenci 1983 a byla komunistickým blokem patřičně propagována. V prosinci 1983 Samantha navštívila v doprovodu své matky i Japonsko, kde se setkala s premiérem Jasuhirem Nakasonem a přednesla projev na Mezinárodním sympoziu mládeže v Kóbe.

V americké televizi chvíli moderovala vlastní pořad a později natáčela seriál. Právě při návratu z natáčení havarovalo letadlo, ve kterém cestovala; Samantha ve 13. letech zahynula i s otcem.

Byť její „mise“ byla výsledkem kombinace rozmaru mocných v SSSR a dětské naivity, zejména v bývalém Sovětském svazu je její jméno dodnes velmi populární.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související