Když nás příroda klame. Proč se v poušti objevuje i to, co tam není, a voda teče do kopce?
Proč je moře různě slané?
Slanost – neboli salinita – moří se na Zemi různí. „Je ovlivněna třeba tím, jak velký je výpar z vodní hladiny,“ říká Miroslav Šobr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Nejslanější je prý přitom voda v oblasti kolem obratníků.
Související
-
HLASUJTE: Vadí vám, nebo nevadí, že se z výstupu na Mount Everest stává „pouťová atrakce“?
Smrt, krveprolití, chaos, fronty. Lidé překračovali těla mrtvých. Tak popsal kanadský horolezec Elia Saikaly to, co se v květnu dělo při dobývání nejvyšší hory světa.
-
Požáry na Sibiři ohrožují i arktické ledovce, můžou ale prospívat druhové rozmanitosti, tvrdí vědci
Požáry tajgy nejsou nic neobvyklého. Podle odborníků by bez nich nebyl život na Sibiři zdaleka tak pestrý. Letos v létě ale plameny zachvátily bezprecedentně velké území.
-
Brazilský výzkumný ústav upozorňuje na nárůst odlesňování, vláda označuje údaje za lživé
Prezident Bolsonaro má za to, že je potřeba prolomit těžební limity. Národní ústav pro výzkum vesmíru s ním nesouhlasí. Neshody vyústily v nedávné odvolání šéfa instituce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?