Kdybychom kvůli šetření energií snížili tropickým plazům teploty, hraničilo by to s týráním zvířat, říká ředitel Krokodýlí zoo

Jak vycvičit krokodýla, prozradí v Hovorech Libor Kopečný, zakladatel a ředitel Krokodýlí zoo v Praze
„Krokodýla můžeme do jisté míry vycvičit – a míra výcviku pak samozřejmě závisí na trpělivosti chovatele a cvičitele. Na druhou stranu si nepředstavujme, že krokodýl bude fungovat úplně stejně jako pes,“ popisuje zakladatel a ředitel Krokodýlí zoo v Praze Libor Kopečný. „Využívá se to zejména v Americe, když kolegové potřebují krokodýla dostat do speciální klícky, aby mu například provedli odběr krevního vzorku.“
„Můj osobní názor na to ale je, že cvičit krokodýla nemá zas tak úplný význam. Jsou to bezkontaktní zvířata a přece jen – není to psík,“ dodává.
Zvyšování cen energií se samozřejmě týká i Krokodýlí zoo, a to zřejmě až o 120 procent. „Tady ale není, kde šetřit, protože u nás jsou teploty dané. Představa, že našim tropickým plazům snížíme teplotu o dva tři čtyři stupně, je nereálná. To už by hraničilo s týráním zvířat.“
„Musíme se snažit fungovat maximálně efektivně, ale i tak věříme, že to ,přežijeme‘. Když jsme přežili deset měsíců uzávěry kvůli pandemii covidu, tak zvýšené ceny energií – jakkoliv je to nemilé – prostě už nějak dáme,“ dodává.
Celé Hovory s ředitelem Krokodýlí zoo najdete v audiozáznamu, ptá se Vladimír Kroc.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.