Kdo si chce v těchto volbách najít nějaké vítězství, určitě si ho najde, míní komentátorka Bastlová
Předvolební období bylo letos zvláště zatížené snahou opozice kritizovat vládu. Energetická krize, drahota i korupční kauzy se staly municí, kterou se zejména hnutí ANO a SPD snažily využít ve svůj prospěch. Podařilo se opozici proměnit volby v referendum o současné vládě Petra Fialy (ODS)? „Částečně ano, a to ve větších městech. Uvidíme, jak se to odrazí ve výsledcích. Obecně je ale hnutí ANO silné právě ve velkých městech,“ uvádí komentátorka Seznam Zprávy Marie Bastlová.
Podle ní právě hnutí Andreje Babiše ve větších volebních obvodech obhajuje své dobré výsledky minulých voleb a šance na solidní čísla má i nyní.
„Ale komunální volby mají to specifikum, že je může kdokoliv jakkoliv vykládat, takže relativizaci plánu udělat z voleb referendum o vládě určitě ještě uslyšíme. Neboli: když si chcete najít nějaké vítězství či úspěch, tak se vám v těchto volbách určitě z nějakého pohledu podaří.“
Už Paroubek v roce 2008 vyhlašoval jakési referendum proti vládě.
Lukáš Vomlela
Celostátní témata v menších obcích podle ní ale smysl nedávají. „Často má mnoho z nich jednu nebo dvě kandidátky a tak je těžké dělat nějaké referendum o vládě,“ vysvětluje Bastlová.
Referendum o vládě?
Lukáš Vomlela, politolog ze Slezské univerzity upozorňuje, že by to nebylo rozhodně poprvé, kdy se celostátní témata stala těžištěm na regionálních úrovních. „Třeba kampaň Jiřího Paroubka v roce 2008 také vyhlašovala jakési referendum proti poplatkům ve zdravotnictví a také do jisté míry proti celé vládě.“
Čtěte také
„Paroubkovi se tenkrát podařilo získat poměrně výrazný politický úspěch ve formě vítězství téměř ve všech krajích. Takže ano, využít takto potenciál nespokojených voličů je možné, samozřejmě ve prospěch těch stran, která taková tzv. referenda vyhlašují.“
Nepochybně se jedná také o možnost zvýšit právě tlak na vládu či na jiné politické oponenty těchto stran. „K přirovnání s referendem bych ale byl opatrný,“ dodává politolog.
A odhaduje, jak by se situace dál v takovém případě vyvíjela. „Pak by se jednoznačně zvýšil tlak na současnou vládu a některé méně populární ministry nebo členy těch méně populárních vládních stran. Ale jsem samozřejmě zatím velmi obezřetný a tuto možnost nevidím moc reálnou,“ konstatuje Vomlela.
Vyhrají nezávislí
Politolog Petr Jüptner z Univerzity Karlovy je stran toho, zda se ANO a SPD podařilo přenést do těchto komunálních voleb celostátní témata, opatrnější. „Tato témata se objevují spíš v senátních volbách anebo v komunálních, ale jen ve větších městech.“
Ať se stane cokoliv, vyhrají především nezávislí.
Petr Jüptner
„Ale i tam voliči často přihlížejí k tématům lokálním. Každopádně ve větších městech hlasy ještě v tuto chvíli sečteny nejsou.“
Čtěte také
Jüptner je ale přesvědčen, že ať se stane cokoliv, vyhrají především nezávislí kandidáti. „A pokud se bavíme o politických stranách, tak očekávám že v počtu mandátů zvítězí pravděpodobně lidovci před ODS.“
„Velmi zajímavé to bude pak v celkovém součtu hlasů, kde se dá předpokládat, že právě ODS a ANO budou patřit k těm dvěma nejúspěšnějším stranám,“ odhaduje Petr Jüptner.
Víc v audiozáznamu. Ptá se Jan Pokorný a Jan Bumba.
Související
-
Jak řešit nedostatek bytů v Praze? Poslechněte si čtvrtou předvolební debatu pražských lídrů
Nedostatek bytů, nedokončený dopravní systém, začátek topné sezóny poznamenané vysokými cenami. To jsou témata poslední debaty lídrů kandidátek v pražských volbách.
-
Přeměna středu města na pěší zónu? Poslechněte si třetí předvolební debatu pražských lídrů
Tématem třetí předvolební debaty pražských lídrů jsou plány na vyřešení dvou klíčových problémů – dopravy a bydlení. Jak by je chtěli řešit?
-
Modré zóny zrušit, sjednotit, nebo vytvořit podzóny? Poslechněte si druhou debatu pražských lídrů
Parkovací modré zóny rozdělují nejen řidiče a obyvatele Prahy, ale také politiky. Jak by ti regionální řešili komplikovaný a často neudržitelný parkovací režim v metropoli?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.