Kdo může za růst cen energií? Vidíme snahu ze strany některých dodavatelů, zejména zemního plynu, připomíná zmocněnec

12. prosinec 2021

Evropa postupně končí s fosilními palivy a orientuje se na obnovitelné zdroje zálohované plynem. Přitom se ale v posledních měsících potýká s rekordními cenami energií a ani výhled na příští rok není příliš optimistický.

Jaký podíl na současné situaci mají obnovitelné zdroje a Zelená dohoda pro Evropu, neboli Green Deal? Podle zvláštního velvyslance ČR pro otázky energetické bezpečnosti Václava Bartušky jsou důvody zvyšování energií nejmíň tři.

Čtěte také

„Růst cen je způsoben rychlým oživením trhu, a to nejen v Evropě. Pak obrovskou nejistotou, protože nikdo neví, jestli přijde další vlna lockdownů, nebo ne. Loni měli dodavatelé nakoupeno hodně do zásob – a prodělali na tom,“ vysvětluje.

Připomíná, že právě v roce 2020 byly ceny energií nejnižší v historii, a to prý nikdo nenaříkal. Jako poslední důvod pak přidává spekulace. „Je tady totiž do jisté míry i snaha ovlivnit růst cen ze strany některých dodavatelů, zejména zemního plynu.“  

Uslyšíte také, jak a kde se tvoří cena evropské elektřiny a nakolik ji ovlivňují emisní povolenky či odklon Německa od jaderné energie.

Poslechněte si celé Zaostřeno Ondřeje Nováka.

Spustit audio

Související