Každý druhý strom na ostrově Sokotra je unikát
Více jak padesát procent všech dřevin na ostrově v Indickém oceánu byste nenašli jinde na světě. O jejich ochranu se už dvacet let snaží čeští vědci. Zkoumají hlavně dračince a kadidlovníky a na jejich výjimečnost upozorňují i tamní obyvatele, kterým pomáhají zakládat domácí a školní zahrady a chránit přírodní bohatství ostrova. Ve Studiu Leonardo o tom bude mluvit Petr Maděra z Mendelovy univerzity v Brně. Ptá se Filip Rambousek.
Související
-
Stromy za svého života zadrží velké množství uhlíku, co když ale zemřou?
Když stromy zetlejí, uvolňují uhlík zpátky do atmosféry. Rychlost tohoto procesu ovlivňuje celá řada faktorů. Podstatnou roli v něm celosvětově hraje hmyz.
-
Stromy, tráva, květiny léčí. Zeleň kolem nás příznivě působí na duševní i tělesné nemoci
Výzkumy ukázaly, že hospitalizovaní lidé, kteří měli z okna výhled do zahrady, se uzdravili rychleji než ti, kteří se dívali do zástavby města nebo průmyslového areálu.
-
Tisíciletý dub z malé španělské vesnice je Evropským stromem roku. Prý u něj tančily čarodějnice
Španělský Strom čarodějnic je Evropským stromem roku. Jde o majestátní, tisíciletý dub z Leciny, malé obce na úpatí Pyrenejí. Váže se k němu legenda o tancích čarodějnic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.