Tisíciletý dub z malé španělské vesnice je Evropským stromem roku. Prý u něj tančily čarodějnice
Španělský Strom čarodějnic je Evropským stromem roku. Jde o majestátní, tisíciletý dub z Leciny, malé obce na úpatí Pyrenejí. Váže se k němu legenda o tancích čarodějnic a rituálech, ostatně doteď u dubu tamní obyvatelé pořádají své oslavy. Evropské soutěže se účastnila i česká jabloň, skončila sedmá.
Úspěch dubu zaručila dosavadní péče a zápal tamní komunity která nadchla celé Španělsko.
„Španělé byli v soutěži naprosto excelentní. Když si vezmeme, že vyhrál strom ze zapadlé horské obci v Aragonii, která má třináct obyvatel, tak je to úžasný výsledek. Je to o zapojení celého Španělska do hlasování a zburcování celonárodní kampaně ve všech médiích,“ vyzdvihuje Miroslav Kundrata z pořadatelské Nadace Partnerství, která zaštítila i tento jedenáctý ročník soutěže.
Podle Kundraty se ukazuje, že stromy kromě své hodnoty mohou výborně propagovat i svůj region.
Za úspěchem španělského dubu jsou ostatně nejen biologická výjimečnost a krása, ale i společenské a komunitní akce. Právě ty, jak se ukazuje, mají v této soutěži největší váhu.
I loni vyslali Španělé do soutěže nádherný strom, ale až masivní letošní kampaň pomohla zvítězit. Pro Strom čarodějnic hlasovalo 104 264 lidí.
Pro českou jabloň z Machova na Náchodsku, která loni zvítězila v českém kole soutěže, hlasovalo teď v evropské anketě asi 32 028 lidí. Přesto že šlo o nejmladší i nejmenší strom v evropském finále, skončila jabloň na sedmém místě.
Související
-
Na světě je víc druhů hub, než se tušilo. Vědci z nové databáze odhadli, že jich je na šest milionů
Druhová pestrost hub je vyšší, než se předpokládalo. Zjistili to vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd, kteří to odvodili z nové unikátní databáze.
-
Kukačka stačí za čtyři sekundy snést vlastní vejce a ukrást cizí. Natočili ji čeští ornitologové
Kukačka obecná stihne za čtyři pět sekund uloupit vajíčko z hnízda rákosníka velkého, snést svoje vlastní a ještě odrážet intenzivní obranu majitelů hnízda.
-
Pohozené nanoroušky v přírodě výrazně škodí. Nanočástice totiž vážou v tělech živočichů pesticidy
K PET lahvím, brčkům a sáčkům se postupně přidává další znečišťovatel, a to roušky a respirátory. Jejich složení je totiž velmi podobné a v přírodě se špatně rozkládají.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka