Každý brexit, který Johnson vyjedná, bude jen dočasnou smlouvou, tvrdí ekonom Bartoň

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Boris Johnson ve sněmovně

Podle skotské premiérky Nicole Sturgeonové by byl divoký brexit katastrofou nejen pro Skotsko, ale i pro celou Británii. Kdyby se britská vláda uchýlila k tomuto řešení, požádají prý Skotsko i Severní Irsko o vypsání referenda o setrvání uvnitř Spojeného království. Má Boris Johnson větší šanci vyjednat lepší odchodovou dohodu s Evropskou unií?

„Šance, že bude Boris Johnson úspěšnější, je nepatrná. Theresa Mayová na to měla dva roky, on má několik měsíců,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý politik a podnikatel Pavel Bratinka.

Ten připomněl, že Irsko nechce být vnitřní hranicí. „A na tom mechanismu, který současná smlouva měla, tedy že by Británie po neurčitou dobu zůstala součástí celní a regulatorní unie, přičemž ukončení tohoto režimu záviselo na EU, na tom ztroskotaly všechny snahy, aby brexitovou smlouvu schválil britský parlament.“

Ukazuje se, že i samotné referendum o brexitu bylo vyvoláno lidmi, kteří si mysleli, že ho vyhrají, tedy že nechtějí bydlet v Evropské unii. Ale voliči nerozhodli vůbec o tom, kam se pak chtějí přestěhovat... To je jak z komického filmu, protože takhle není možné se ptát vlastního lidu, jaká má být budoucnost země, protože lid o tom nerozhodne.
Pavel Bratinka

Bývalý politik doplnil, že naděje na odtržení Skotska je relativně malá. „A trhat zemi jen proto, že 51 % obyvatel si to přeje, je dosti nešťastné.“

„Když vše skončí tvrdým brexitem a obě strany prohlásí, že se zatím nic měnit nebude a budou vyjednávat dál, tak bude v Británii nespokojenost, že se to sice stalo, ale všechno jede po staru. Ale Boris Johnson si to zavařil sám, protože během kampaně nesmírně lhal ohledně peněz a navíc mluvil jako komunista,“ shrnul Pavel Bratinka.

Skotské referendum

„Johnson má větší šanci, pokud zůstane ve své současné strategii, a to té, že žádnou dohodu nevyjedná,“ odhadl ekonom Petr Bartoň.

Podle něj ale jen neústupnost nestačí. „Musíte ji zkombinovat… Zaprvé nikdo neví, co bude…, je to tedy kreativní nejistota. Další možností je, a to je vyloženě Boris Johnson, kombinovat nedostupnost s dost silným projektováním vize, že jste dostatečně crazy, divný. EU považuje brexit za sebedestrukční tlačítko, proto nevěřila Mayové, že by ho zmáčkla.“

Souhlasil bych s dočasností jakéhokoliv režimu, který se teď vyjedná... I kdyby se dohodla nějaká rozvodová smlouva, tak to není na věky věků, ale jen do nějakého období. Teď tedy jednáme o nějaký dočasný režim po rozvodu.
Petr Bartoň

Jediný, kdo může brexit odvolat, je ministerský předseda Velké Británie. „A parlament nemá moc možností, jak ho k tomu donutit. Stačí, když se parlament na něčem neshodne. Dosud byl dostatečně rozdroben…, žádná ze současných alternativ brexitu zatím nezískala nadpoloviční většinu.“

„Zvláště ve Skotsku je otázka brexitu spojena i se setrváním země ve Velké Británii. Referendum o nezávislosti prohráli Skotové s ještě větším rozdílem než to o setrvání v EU. Proto volání po referendu o vystoupení z EU je jen zástěrkou pro znovunastolení otázky vládní strany o nezávislosti Skotska,“ konstatoval Petr Bartoň.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související