Kateřina Perknerová: Piráti bez Hřiba v pozici lídra nemají šanci

14. listopad 2024

Česká pirátská strana je světovým fenoménem. Nikde jinde si Piráti nepřipsali takové volební zisky a netvořili vládní politiku. Na tuzemskou scénu vtrhli s agendou, která jiné partaje příliš nezajímala. Chtěli legalizovat konopí, bít se za omezení autorského práva nebo za ekonomiku sdílení. Kladli důraz na rovnost pohlaví, manželství pro všechny a práva LGBTQ komunity.

Čtěte také

Všechny tyto body v kostce vyjadřovaly dredy pirátské ikony a dlouholetého předsedy Ivana Bartoše. Pak přišel rok 2021 a vstup do pětikoaličního kabinetu, post vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj.

Od Bartoše se čekalo hodně. Kdo jiný než guru přes IT mohl nastartovat elektronizaci státní správy a pohnout se zamrzlým stavebním řízením, věřili pirátští voliči. Dál ten příběh všichni známe.

Svéhlavý pražský politik

Skončil prohrou v evropských, krajských a senátních volbách, Bartošovým odvoláním, odchodem Pirátů z vlády. Ve flotile černé vlajky vypukla panika. Zakládající členové nejevili pražádný zájem o nejvyšší pozici a čekalo se, na koho ten úděl zbude.

Čtěte také

Do chvíle, než se o horké křeslo přihlásil Zdeněk Hřib, pražský náměstek pro dopravu a bývalý primátor. Mají-li Piráti dnes nějakou nepřehlédnutelnou postavu, je to ta jeho. Je svéhlavý, vzpurný, arogantní a cílevědomý.

Svého času byl zdatným soupeřem premiéra Andreje Babiše (ANO), když se jednalo o směnách státních a městských pozemků nebo o výstavbě vládní čtvrti v Letňanech.

A osinou pro Petra Fialu, který trval na kopírování vládní struktury i v Praze. Hřib si postavil hlavu a pět měsíců trvalo, než dosáhl svého. Primátorem je sice Bohuslav Svoboda z ODS, ale skutečně mocným a viditelným politikem je právě on.

S Babišem nikdy, s ODS a STAN klidně

Teď dostal šanci prokázat své schopnosti ve vlastní partaji, se kterou ho skoro nikdo nespojoval. Je klasický liberál, kterému jsou levičácké a kulturně progresivistické manýry cizí. Nemá rád oligarchy, propojování politiky s byznysem a silná auta ve městě, jemuž by měla dominovat veřejná doprava.

Čtěte také

A jak je módou sezóny v USA i v Česku, klade důraz na peněženky občanů. „Chci se soustředit na problémy běžných lidí a věnovat se především ekonomickým tématům,“ řekl po svém zvolení.

Převedeno do politické praxe, nešel by do koalice s komunisty, SPD a Babišem, ale nijak by mu nevadilo vládnout s ODS nebo STAN. Neužírá se minulými křivdami a dívá se hlavně dopředu, když hovoří o dosažení dvouciferného výsledku.

Potíž je v tom, že Piráty kvůli němu opouštějí srdcaři typu Jany Michailidu nebo Marcela Kolaji. Hřib je pro ně soft verze Petra Fialy, což vnímají jako zradu ideálů.

Kateřina Perknerová, redaktorka a komentátorka Deníku

Daleko větší kámen na cestě za úspěchem je Hřibovo rozhodnutí nebýt volebním lídrem. Žádná nezávislá osobnost nemůže nahradit předsedu, který chce být poslancem a sněmovní tváří strany.

Bez Kateřiny Konečné bude Stačilo! prázdnou skořápkou. Bez Filipa Turka mohou Motoristé myslet akorát tak na pozérské provokace a bez Zdeňka Hřiba Piráti odplují do temných vod zapomnění.

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.