Kateřina Perknerová: Ošemetná strategie premiéra Fialy

22. únor 2024

Když zamířila do Strakovy akademie pětikoalice, bylo zřejmé, že jejím tmelem je antibabiš. Předseda ODS Petr Fiala vyhrál s konceptem dvou uskupení, která dopředu slibovala souhru a jednotu. To ještě netušil, že bude muset řešit dopady ruské agrese na Ukrajinu, uprchlickou vlnu a energetickou krizi.

S oběma výzvami se nakonec kabinet popasoval. S první velmi úspěšně, s druhou pomalu a nepříliš efektivně. Drahé energie byly hlavním důvodem vysoké inflace, která obírala lidi o reálné příjmy i úspory.

Čtěte také

V té chvíli se zrodil narativ, který zatím funguje jako účinná koaliční zbraň, jenže časem se může obrátit proti ní. Když se v pondělí sjeli do Prahy zemědělci, aby dali najevo nespokojenost s evropskou a českou agrární politikou, premiér v předstihu utnul diskusi o jejich motivech.

„Bude to spíše demonstrace protivládních proruských sil, která má s problémy zemědělců málo společného,“ uvedl v debatě Deníku.

K jeho charakteristice se připojil i lidovecký resortní ministr Marek Výborný nebo místopředseda sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl z ODS. Ten uvedl, že jde o „další pokus nelegitimních osob o destabilizaci země“.

Převáží u voleb emoce?

Organizátory akce byli odborář Bohumír Dufek a zemědělský velkopodnikatel, exprezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek.  Oba se v minulosti objevovali na protivládních shromážděních vedle šéfa strany PRO Jindřicha Rajchla, dezinformátora Ladislava Vrabela a podobných figur. Vládní činitelé míní, že Dufek a Jandejsek mají politické ambice.

Čtěte také

To je možné, avšak ty určitě nemají stovky farmářů, kteří se pondělního protestu zúčastnili v dobré, byť možná naivní víře. Někteří pak zklamaně během dne odjeli domů a demonstraci prohlásili za ukradenou, neboť se na ní přiživili politici, jako jsou Jindřich Rajchl či Tomio Okamura.

Což ale vůbec neznamená, že důvody, kvůli nimž pěstitelé a chovatelé atakovali na traktorech hlavní město, nejsou reálné. Fiala a Výborný tvrdí, že o nich vědí a budou je řešit. Doma i v Bruselu. Jednat chtějí jen s představiteli tří největších zemědělských organizací.

Čtěte také

Je to vlastně obdoba turné ministra vnitra Víta Rakušana Bez cenzury. V sálech jsou vždy provokatéři a protiukrajinští aktivisté, ovšem do této kategorie nelze šmahem zařadit všechny účastníky. Lidé, kteří jsou z různých důvodů nespokojeni s Fialovou vládou, mají vztek, když jsou automaticky označeni podobnou nálepkou.

Hnutí ANO tento sentiment dobře uchopilo a stalo se mluvčím občanů, kteří jsou naštvaní na současnou politickou situaci, ale nefandí Putinovi a nechtějí vystoupit z Evropské unie.

Kateřina Perknerová, komentátorka Deníku

Jejich bezradnost a neukotvenost Andrej Babiš vnímá a jde jim naproti. Premiér sází na racionalitu elektorátu vládních stran. Může se však stát, že u voleb převáží emoce a prosadí se hlas těch, kteří se cítí uraženi a poníženi.

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Spustit audio