Kateřina Perknerová: Lidé jsou nedůvěřiví, podpisy šetří

4. srpen 2022

Miloš Zeman dvakrát zvítězil v přímé prezidentské volbě. Desítky politologů od té doby rozebraly, proč byl úspěšný. Všeobecná známost, zajisté. Mimořádný řečnický talent, ano. Schopnost nastolovat agendy, které lidi nejvíce zajímají, bezpochyby. Promyšlená politická nekorektnost, samozřejmě. Bezprostřední kontakt s obyvateli měst a obcí, určitě.

Nový podcast

Čekání na prezidenta

…nebo na prezidentku? O nástrahách, které přináší přímá volba prezidenta.

Čekání na prezidenta: Jan Kysela, Tereza Matějčková, Petr Nováček a Jan Pokorný
Přehrát

S blížícím se soubojem o jeho nástupnictví se analýzy tohoto typu stávají cennou studnicí poučení. Potíž je v tom, že této kumulované kompetenci se naučit nedá.

Čtěte také

Z Andreje Babiše nikdy nebude skvělý rétor. Tomáš Zima, jak dokládají jeho kostrbaté recepty na nemoci doby, není s to nastolovat témata, jež oslovují masy. Danuše Nerudová by mohla být autorkou manifestu politické korektnosti, takže žádné kulišárny od ní nelze očekávat.

Petr Pavel je výborný aktér televizních debat, ale těžko bude strhávat davy na náměstí. Josef Středula by mohl pokukovat po Zemanově vzoru, ale limituje ho jeho pupeční spojenectví s odbory a mizivé zkušenosti z politického velkosvěta.

Do prezidentského klání se zkrátka letos přihlásily nebo přihlásí osobnosti, které nepatří do množiny těch výjimečných, o nichž zkrátka není pochyb. Éra Borise Johnsona se sice chýlí ke konci, avšak přesto platí charakteristika, kterou použil bývalý velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský.

Před hlasováním o důvěře ho popsal jako politika, který elektrizoval přítomnou společnost. Když vstoupil do sálu zaplněného konzervativci, všichni ztuhli napětím a očekáváním. Vešel zkrátka vůdce. Stejné emoce vzbuzovali tři čeští polistopadoví prezidenti, a rozhodně to nebylo jen funkcí, kterou zastávali.

Má Babiš šanci?

V současné soupisce zájemců o Hrad se této definici blíží jen dva muži, kteří také vedou žebříčky preferencí, tedy Andrej Babiš a Petr Pavel. Babiš je ovšem kontroverzní až příliš. Poznal to na vlastní kůži v úterý při svém výjezdu v Třeboni. Setkal se s výraznou nevolí přítomných lidí, kteří ho donutili opustit centrum města.

Čtěte také

Zaskočili ho i dva oponenti v kostýmech čertů, z nichž jeden byl Jan Lukavský, člen Pirátské strany. Ten jihočeské reportérce Deníku řekl: „Mám velkou radost, že se nám podařilo Bureše vyprovodit z náměstí do pěti minut. Když někdo obětuje syna, aby zakryl své zločiny, a pak se uchází o důvěru voličů, může ji získat jen od lidí opravdu, ale opravdu hloupých.“

Babiš ještě svoji kandidaturu nepotvrdil, dává si čas až do 4. listopadu. Jeho spanilé jízdy po České republice v karavanu nepochybně slouží i k tomu, aby jeho štáb vyhodnotil, kolik případných voličů ho vidí jako Pirát Lukavský a kolik jako 25,5 procenta respondentů agentury Madian, kteří by mu odevzdali hlas.

Petr Pavel bude muset v kampani vysvětlovat svoje předlistopadové členství v KSČ a Zpravodajské správě Generálního štábu. To by se mu ale mělo dařit lépe než Babišovi, který má podobný problém. Pavlova porevoluční kariéra je totiž bezchybná a prostá kontroverzí.

Ostudu neudělají, ale...

Jak se ovšem ukazuje, občané jsou ostražití a nedůvěřiví. Trápí je hlavně existenční otázky, liknavost vlády při pomoci s drahými energiemi a inflací. Vědí, že v tom jim žádný prezident nepomůže, ani ten, který populisticky slibuje nesplnitelné. Proto nikdo z první pětky favoritů prvního kola nehlásí ohromující přírůstky podpisů. Maximum je dvacet tisíc, a to s odřenýma ušima.

Dokonce i Babiš se v případě kandidatury obrátí raději na své poslance než na lid. To jen potvrzuje, že lednové hlasování o hlavě státu bude spíš o výběru nejmenšího zla než o potvrzení oslnivé a jednoznačné osobnosti, která vlastně nemá konkurenci.

Kateřina Perknerová, redaktorka a komentátorka Deníku

Otázkou je, zda to v těžkých časech, jež nás čekají, není vlastně dobře. Extravagantní a dominantní muž či žena by mohli zemi zavést na scestí, zatímco u současných potvrzených adeptů nic takového nehrozí.

Jsou to lidé, kteří by ostudu České republice nedělali. Udávat tón ale nebudou.

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Spustit audio

Související