Kateřina Perknerová: Až skončí léto, bude vládě ouzko

11. srpen 2022

Kdekdo si asi letos povzdechl po Vančurově vzoru, že tento způsob léta je poněkud nešťastný. Válka na Ukrajině pokračuje. Dramaticky vypadají zprávy z jaderné elektrárny v Záporoží, kterou obsadili okupanti. Ruského plynu teče na západ daleko méně, než by mělo. Evropská unie urputně hledá varianty jeho náhrady.

To všechno budí v lidech obavy z toho, co přijde na podzim. Inflace neklesá, zato stoupá rozpočtový schodek, který ministr financí Zbyněk Stanjura zvýšil ze schválených 280 miliard na 330. Rozpaky budí spory o podobu energetického sociálního tarifu a mimořádnou daň z neočekávaných zisků.

Čtěte také

V Hřensku oheň pohltil část Národního parku České Švýcarsko a z oblíbené turistické destinace udělal ohořelou nepřístupnou krajinu.

A aby toho nebylo málo, Andrej Babiš při svých cestách v obytňáku rozdmýchal nebývalé vášně. Jeho příznivci a odpůrci na sebe pokřikují a policisté v civilu budí zdání, že fandí babišovcům. Expremiér se ohání nacisty a fašisty, v něž se podle něj proměnili narušitelé jeho mítinků, jinak prý voliči vládní pětikoalice.

Ministr vnitra Vít Rakušan je z toho nešťastný a policejní prezident posílá lokální velitele na školení, což vede občanstvo k závěru, že doteď strážci zákona nevěděli, jak se na obdobných shromážděních chovat.

Škrty a daně

Zajisté není všechno zalité černou barvou. Profesionální a dobrovolní hasiči prokázali, že jsou skvěle připravení, mimořádně obětaví a vytrvalí. Zásobníky plynu na českém území jsou už z více než 80 procent zaplněny a ČEZ ve spolupráci s vládou pronajal mobilní terminál v Nizozemsku, aby do republiky mohlo proudit víc LNG.

Čtěte také

První týdny českého předsednictví v Radě Evropské unie proběhy bez problémů, povedlo se zahájení v Litomyšli i narychlo svolaný energetický summit, kde se členské státy dohodly na patnáctiprocentní úspoře zemního plynu.

Letošní září a říjen přesto budou pro vládnoucí garnituru klíčové. Musí prosadit nejen novelu letošního rozpočtu, ale hlavně předložit ten na příští rok. A během jeho přípravy se budou ozývat stále výrazněji hlasy zprava.

Kupříkladu poslanci ODS Jan Skopeček či Vojtěch Munzar už se vymezili proti mimořádné dani. A na stole je i Desatero Mirka Topolánka a Miroslava Kalouska, v němž tepou současnou vládu za její rozmařilou politiku, která nesměřuje ke snížení strukturálního deficitu, jenž nyní dosahuje 220 miliard korun.

Přitom jeho žádoucího poklesu nelze dosáhnout jinak než výraznými škrty na straně výdajů nebo vyšším zdaněním osob a firem. K ničemu takovému se ale šéf státní kasy nechystá.

Otrávená společnost

Je jisté, že před komunálními, senátními a prezidentskými volbami kabinet neučiní nic, co by posílilo opozici. To má politickou logiku. Už méně ji má fakt, že se příliš nesnaží ani tam, kde by mohl body získávat.

Bytová otázka zamrzla. Protikorupční zákony jsou kdesi v šuplíku. Elektronizace státních agend pokračuje hlemýždím tempem. Boj s dezinformacemi není nikde vidět a těžko ho lze nahradit vyhrožováním ministra vnitra, že zatočí se všemi ruskými šváby, aniž by upřesnil, koho tím myslí.

Ne všichni, kdo jednoznačně odsuzují odpornou Putinovu válku, jsou totiž ochotni zavírat oči před mnohobarevnou realitou. Bude je teď nová elitní policejní jednotka pronásledovat jen proto, že třeba nesouhlasí s nákupy drahé vojenské techniky z USA nebo podporují co nejrychlejší zahájení mírových rozhovorů?

Až skončí léto, tohle všechno se vyvalí ven a bude to zamořovat ovzduší ve společnosti. Schopný mediátor a komunikační stratég je to, co vláda nutně potřebuje. Jinak své záměry a recepty k lidem nedostane.

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Spustit audio

Související