Karel Hvížďala: Vláda v demisi a policie

Ministerstvo vnitra (ilustrační foto)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ministerstvo vnitra (ilustrační foto)

Na ministerstvu vnitra to opět vře, a to za situace, kdy je vláda a tudíž i ministr vnitra Martin Pecina v demisi. Nejprve se ministr pokusil podle policejního prezidenta Martina Červíčka prosadit do vedení elitního protikorupčního útvaru, který slaví v poslední době mimořádné výsledky, podplukovníka Jindřicha Láta.

Když to policejní prezident odmítl, protože taková změna není v kompetenci ministra, dosadil tohoto podplukovníka ještě s Martinem Grimou alespoň na ministerstvo. Stalo se tak po té, co byl převelen do skupiny Progres, kde měl spolu s odborníky ministerstva financí hledat nástroje na potírání daňových úniků. Podle Látových kolegů není tento podplukovník ale žádný expert v této oblasti. Z toho lze usuzovat, že Zemanova vláda má snahu dosadit si na různé funkce své lidi, i když už sami nebudou ve vládě. To je zřejmě i důvod, proč bylo na státní zastupitelství v Praze doručeno trestní oznámení jednoho z plukovníků české policie, které ministra viní z klientelismu ve státní správě a zneužívání pravomoci. Důvodem k podání bylo i současné dvojvládí na policejním prezidiu, protože ministr dosadil do funkce odvolaného Petra Lessyho na vzdor doporučení rozkladové komise.

I novináři poukazují na to, jak prokázali švýcarští vyšetřovatelé, že 350 milionů z Mostecké uhelné společnosti bylo v roce 2002 a 2003 použito na koupi koncernu Škoda Holding. A to se stalo právě v době, kdy byl Jiří Rusnok ministrem průmyslu a obchodu a Partin Pecina jeho náměstkem. Ti pak schválili prodej státního podílu v plzeňské škodovce společnosti Appian, která sloužila pouze jako podvodná schránka, jak na to podle Jana Urbana poukazovali někteří diplomaté i BIS.

Horší je, že se tato situace opakuje. Něco podobného se totiž dělo již v roce 1998, kdy se úřadu premiéra ujal Miloš Zeman. Připomeňme si, že tehdy v čele Služby pro odhalování korupce skončil plukovník Evžen Šírek, který na začátku roku 1999 začal vyšetřovat daňové úniky centrály ČSSD. Teprve v lednu 2003 Vrchní soud konstatoval, že byl nevinen.

Během několika měsíců byli odvoláni i ředitel BIS Karel Vulterin, ředitel NBÚ Pavel Kolář, ředitel útvaru proti praní špinavých peněz Stanislav Kosík. Uvězněn byl agent BIS Roman Hrubant, nasazený právě na odhalení vynášení informací z tajných služeb do vedení ČSSD.

Uvězněn byl i policejní velitel Zdeněk Macháček, který prokázal napojení ruského organizovaného zločinu na některé vedoucí policisty a dosáhl jejich vyhození od policie. Po příchodu Zemana k moci se tito pánové vrátili na velitelské pozice – Macháček šel do vězení. Trvalo několik let, než soudy Hrubanta i Macháčka zprostily všech obvinění. Za zničení jejich kariér nikdy nikdo obviněn nebyl.

Dobrá zpráva je, že tentokrát se našel alespoň jeden plukovník, který se těmto zřejmě účelovým změnám vzepřel.