Karel Hvížďala: Babiš má pravdu, opozice musí změnit politickou kulturu

22. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Premiér Andrej Babiš (ANO)  v Národním očkovacím centru O2 universu převzal od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa zhruba 41 tisíc dávek vakcíny Pfizer/BioNTech.

Zdravý étos společnosti je založen na přesném vnímání smyslu slov. Pakliže se smysl rozpadá, jsou znetvořené komentáře, řád daný Ústavou a zákony i mravy. To je největší ohrožení, které v poslední době zažíváme skoro denně. Naposledy třeba při obsazování uvolněného místa nejvyššího státního zástupce po Pavlu Zemanovi.

Spekuluje se hlavně kvůli Pražskému hradu a Andreji Babišovi (ANO) i o lidech působících mimo soustavu státních zastupitelství, což by znamenalo právě zmíněné porušení řádu, Ústavy, zákonů – tedy i mravů.

Čtěte také

Pavel Zeman proto důrazně zavrhl myšlenku, že by ministryně Marie Benešová (za ANO) navrhla do této funkce někoho, kdo vůbec v soustavě státních zastupitelství nepůsobí, a nazval to „právní perverzností“ a „znásilněním systému“. Odkázal na to, že zákon jasně říká, že státní zastupitelství vykonává svoji působnost prostřednictvím státních zástupců a zároveň stanoví podmínky, kdo se státním zástupcem může stát.

„Nebude-li platit podmínka státního zástupce na vedoucího státního zástupce, tak nebude možná platit ani podmínka vysokoškolského vzdělání?“ řekl Pavel Zeman. A vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová zase prohlásila: „Když se bude na výběru státních zástupců podílet soudce, bude to protiústavní.“

Nesmíme nechat o sobě rozhodovat

Ale podobná situace je v České televizi, kde byla asi nezákonně odvolána dozorčí komise Rady ČT a kde zřejmě byli nezákonně nominováni do Rady ČT její členové. A i na Pražském hradě se postupuje nezákonně, když oba nejbližší spolupracovníci prezidenta Miloše Zemana nemají bezpečnostní prověrky, ač mají přístup k materiálům, které jsou označeny jako přísně tajné.

Čtěte také

A to už vůbec nehovořím o lživých a zcela vymyšlených výrocích politiků, které s blížícími se volbami zaplňují čím dál více veřejný prostor. Viz žaloba Lukáše Wagenknechta na premiéra Babiše, který se mu má omluvit za výrok, že je psychopat a udavač, který připravil Českou republiku o 800 milionů korun. Premiér se chce odvolat.

A podobně chtějí Piráti žalovat premiéra za to, že šíří pomluvy a straší lživě obyvatele o jejich postoji k migrantům. Naposled je v Právu napadl kvůli tomu, že se snaží přepsat kulturní prostředí naší země.

Karel Hvížďala

V tom se ale Andrej Babiš určitě nemýlí: Změnit politickou kulturu České republiky, to musí být hlavní úkol celé opozice, protože původně latinské slovo cultura znamenalo v přeneseném slova smyslu péči o duši všemi disciplínami, které pomáhají člověka rozvíjet a zušlechťovat, jinými slovy ctít jazyk, Ústavu a zákony.

Tato změna není však hrozbou, ale záchranou. Vše, na co nyní žehráme, má zamezit zpochybnění dnešních mocných.

Chceme-li změnu a návrat duchovní podstaty státu, nesmíme nechat o sobě rozhodovat a musíme mít i za této těžké situace vůli rozhodovat sami o sobě a spoluvytvářet řád svobodného pobývání.

Autor je publicista

Spustit audio