Kamila Pešeková: Odešel papež, který dokázal překvapit
Když v roce 2021 navštívil papež František Slovensko, jeho návštěva probíhala za zvláštních okolností. Během jeho pobytu ho doprovázela tehdejší prezidentka Zuzana Čaputová. Ta se zároveň snažila být nablízku svému těžce nemocnému otci, který nakonec během papežova pobytu zemřel.
Čtěte také
Na oficiálních záběrech s hlavou katolické církve bylo vidět, že se prezidentka sotva dokáže ubránit slzám. Právě v takovýchto situacích dokázal papež František projevit svou lidskost.
Už třeba jenom tím, že opustil přísný protokol a byl vůči hlavě státu hostitelské země osobní. V nelehké životní situaci ji povzbuzoval a dokázal poskytnout útěchu. To nakonec dalo několikadennímu pobytu papeže na Slovensku nesmírně lidskou dimenzi.
Oba dva, papež František i Zuzana Čaputová, si byli hodnotově velmi blízcí. Nevadilo přitom, že se slovenská prezidentka nikdy vehementně nehlásila ke katolické církvi tak, jak to dělají dnes mnozí jiní vysocí státní představitelé na Slovensku. Spojovalo je také přesvědčení, že slušnost není slabost, ale může být projevem síly.
Čtěte také
Všichni jsme na jedné lodi
I svému dalšímu poslání, že se zastává chudých a navštěvuje místa, kam by jiní nevkročili, učinil papež František během své cesty na Slovensko zadost.
Zavítal totiž na neblaze proslulé košické sídliště Luník IX., do jedné z nejvíc vyloučených lokalit v zemi, kde žije romská komunita bez vodovodu a vytápění ve zcela nevyhovujících hygienických podmínkách.
Papeže mezi vybydlenými paneláky přivítalo nadšení a radost, a tak trochu stranou šla některá bezpečnostní opatření. Lidskost byla symbolem celé jeho návštěvy.
Čtěte také
Právě tyto situace, podobně jako například návštěvy vězňů nebo mytí nohou bezdomovcům během obřadů Zeleného čtvrtka, budou nesmazatelně spojeny s osobností tohoto papeže, který své okolí rád překvapoval, někdy až šokoval.
Mimo jiné také tím, že si nepotrpěl na papalášství, ale svou přímočarostí a zároveň vehemencí kritizoval nešvary dnešní moderní doby.
Kromě bezcitnosti silnějších vůči slabším, nebo negativních projevů kapitalismu, mu vadila i pokračující bezohlednost lidstva vůči našemu životnímu prostředí a ochraně klimatu.
Dával tak najevo, že v tomto ohledu jsme všichni na jedné lodi, ať už jsme členy jakékoli církve, nebo jsme lidmi bez víry. A také, že planeta, na níž žijeme, je nám pouze svěřena do správy, nikoli do vlastnictví.
Jedno velké téma, které leželo papežovi Františkovi obzvlášť na srdci, ale zůstalo během jeho dvanáctiletého pontifikátu v samém zárodku, a tím je otázka míru ve světě.
V jeho pravidelných přímluvách, kdy apeloval na zastavení bojů a ukončení násilí, se seznam regionů, kde se válčilo, nezmenšoval, ba právě naopak. Přibývaly nové konfliktní oblasti, včetně Ukrajiny nebo Blízkého východu.
Podle všeho právě toto papeže rmoutilo ze všeho nejvíc a stálo ho to spoustu životní energie.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.