Kamila Pešeková: Milan Rastislav Štefánik, ideální vzor v očích Slováků?

Milan Rastislav Štefánik před rokem 1920
Milan Rastislav Štefánik před rokem 1920

Anketu o největší osobnost na Slovensku vyhrál politik, diplomat a vědec Milan Rastislav Štefánik. Skoro by se dalo říct, že to ani nemohlo dopadnout jinak.

Sté výročí jeho tragické smrti připadá na 4. května, jinými slovy krátce poté, co byly uveřejněny výsledky ankety.

Vlastivědné muzeum vystavuje posmrtné masky zakladatelů Československa. Nejvzácnější je Štefánikova

Posmrtná maska Rastislava Štefánika na výstavě v Olomouci

Olomoucké Vlastivědné muzeum vystavuje poprvé v historii posmrtné masky zakladatelů samostatného Československa – T. G. Masaryka, Edvarda Beneše a Rastislava Štefánika. Unikání je především ta Štefánikova. Podle vedení muzea jde o jedinou originální posmrtnou masku, která zachycuje jeho zranění po tragickém pádu letadla.

Že je Štefánik nakonec nejlepší možnou volbou, ukazuje i výběr kandidátů do této soutěže, kterou si Češi možná ještě pamatují jako soutěž o největšího Čecha. Tu tehdy vyhrál Karel IV. před Tomášem Garriguem Masarykem a Václavem Havlem.

Do letošního slovenského závěrečného finále prvních deseti nejvýznamnějších osobností se dostal také prezident meziválečného Slovenského státu Jozef Tiso. Kvůli jeho kontroverzní minulosti byl ale nakonec vyřazen.

Později se podobná kritika snášela i na dalšího z kandidátů, normalizačního prezidenta Československa Gustáva Husáka. Ten nakonec v soutěži zůstal a skončil na 7. místě.

Nestihl se projevit v domácí politice

Hvězdný život M. R. Štefánika

Štefánik ve své pracovně v pařížškém Meudoně

Od tragické smrti významného astronoma, politika a státníka Milana Rastislava Štefánika uplynulo dnes 90 let. Národ však navzdory plynoucímu času nezapomíná na jeho politické a vojenské úspěchy a zejména úsilí pro osamostatnění Československa. Nesmíme ale opomenout, že Štefánik byl celou svou duší astronomem a nebýt jeho předčasné smrti, jistě by si vybojoval výsostné postavení i ve vědecké sféře.

Volba vítězného Štefánika je pochopitelná. Tuto historickou postavu si široká veřejnost na východ od řeky Moravy spojuje především s jeho tragickým úmrtím, kdy v mladém věku 38 let havaroval v letadle při přistávání nedaleko Bratislavy. Jinak toho ale řada Slováků o Štefánikových politických názorech moc neví.

V zahraničí loboval za vznik nového státu, Československa, začal těsně spolupracovat s oběma dalšími důležitými osobnostmi zahraničního odboje, Masarykem a Benešem. Byl to právě Štefánik, který jim otevíral dveře do salonů francouzské vysoké společnosti a zařídil podporu Paříže pro vznik samostatného československého státu. Sehrál také klíčovou roli při organizování zahraničního vojska.

Úsilí těchto tří osobností bylo korunováno úspěchem i díky tehdejší mezinárodní a politické situaci, která nepřála udržení rakousko-uherské monarchie. Štefánik patřil zkrátka k těm lidem, kterým se v životě poštěstilo, že byli ve správnou chvíli na správném místě.

Osud pomníku Milana Rastislava Štefánika

Milan Rastislav Štefánik

O tom, že lidé mají leckdy dramatické osudy, není pochyb. Zvláštní, téměř dramatické osudy mohou mít však také věci neživé. Příkladem je pomník Milana Rastislava Štefánika v Bratislavě, který vznikl těsně před 2. světovou válkou.

Pověstný byl jeho velmi kladný vztah k ženám. Jejich přízeň a podporu dokázal maximálně využít ve svém diplomatickém působení.

Jedním z vysvětlení, proč je Štefánik v očích Slováků tak oblíbený, může být, že se kvůli své předčasné smrti nestihl projevit v reálném politickém životě nově založeného státu.

Nikdo neví, jak by pohlížel na postavení Slováků v Československu a jestli by on sám zůstal přesvědčeným Čechoslovákem. Neví se, jak by se vyvíjel jeho vztah vůči Benešovi nebo samotnému Masarykovi, jak by on jakožto armádní důstojník pohlížel na Hitlera a riziko nové války. Ani jestli by se u něj jako vojáka nakonec také časem nevykrystalizovaly názory považující demokracii za špatný model.

Kamila Pešeková

Takže si do něj může kdokoli ze Slováků promítnout, co zrovna potřebuje a idealizovat si ho. V dobách, kdy je o skutečné vzory nouze, kdy jsou zpochybňovány autority nejrůznějšího druhu, možná vypovídá volba Štefánika víc o stavu současné slovenské společnosti než cokoli jiného.

Především ale ukazuje, jak moc převyšuje své nástupce v aktuální politice, kterým chybí Štefánikův zápal pro věc, nezištnost i mnohdy jasný kompas, jakým směrem by měli Slovensko vést.