K čemu dnes humanitní vědy?

22. únor 2017
Třetí dimenze

Situace humanitních věd v rámci vědy obecně je složitá nejen v České republice. I proto jsme tomuto tématu věnovali další z aktuálních besed natáčených s publikem.

O humanitních vědách se často mluví jako o samostatných ostrovech uprostřed proudu vědy. Jaká je ale skutečnost? Existují mezioborové mosty? Proč je o humanitní vědy takový zájem ze strany studentů? A potřebuje dnešní doba skutečné vzdělance? Na některé otázky odpovídá i dnešní Třetí dimenze.

doc. Michal Stehlík, děkan FF UK

Pořad jsme natáčeli v AV ČR, vznikl ve spolupráci s časopisem Vesmír a Střediskem společných činností AV ČR.

Jak si vysvětlit současný důraz na science proti humanities? Jaký je vlastně „aplikovaný výzkum“ v oblasti humanitního vzdělání? Stojí humanitní vědy skutečně jakoby mimo vědecký svět?

Na otázky Roberta Tamchyny odpovídají Doc. Michal Stehlík, Ph.D., děkan Filozofické fakulty UK, PhDr. Jiřina Šiklová, Ph.D.z katedry sociální práce, FF UK a Prof. Miroslav Petříček, Dr. z Ústavu filozofie a religionistiky FF UK.

Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00.

Témata Třetí dimenze od 28. května do 1. června

Pondělí: k čemu dnes humanitní vědy
Úterý: budoucnost vlakové dopravy
Středa: problémy rozvojové pomoci
Čtvrtek: tradice českých lázní
Pátek: noc kostelů

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.