K čemu dnes humanitní vědy?
Situace humanitních věd v rámci vědy obecně je složitá nejen v České republice. I proto jsme tomuto tématu věnovali další z aktuálních besed natáčených s publikem.
O humanitních vědách se často mluví jako o samostatných ostrovech uprostřed proudu vědy. Jaká je ale skutečnost? Existují mezioborové mosty? Proč je o humanitní vědy takový zájem ze strany studentů? A potřebuje dnešní doba skutečné vzdělance? Na některé otázky odpovídá i dnešní Třetí dimenze.
Pořad jsme natáčeli v AV ČR, vznikl ve spolupráci s časopisem Vesmír a Střediskem společných činností AV ČR.
Jak si vysvětlit současný důraz na science proti humanities? Jaký je vlastně „aplikovaný výzkum“ v oblasti humanitního vzdělání? Stojí humanitní vědy skutečně jakoby mimo vědecký svět?
Na otázky Roberta Tamchyny odpovídají Doc. Michal Stehlík, Ph.D., děkan Filozofické fakulty UK, PhDr. Jiřina Šiklová, Ph.D.z katedry sociální práce, FF UK a Prof. Miroslav Petříček, Dr. z Ústavu filozofie a religionistiky FF UK.
Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00.
Témata Třetí dimenze od 28. května do 1. června
Pondělí: k čemu dnes humanitní vědy
Úterý: budoucnost vlakové dopravy
Středa: problémy rozvojové pomoci
Čtvrtek: tradice českých lázní
Pátek: noc kostelů
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.