Revoluční studenti

25. únor 2013
Třetí dimenze

Studentské hnutí v současnosti znovu otevřeně vystupuje proti ekonomickému i politickému systému.

Repríza pořadu

V těchto dnech si připomínáme výročí "Vítězného února". 25. února 1948 ukořistila vládu nad děním v Československu komunistická moc. Jedni z mála, kteří se zmohli k protestu, byli studenti. Jejich protestní pokus o zvrácení dějin byl marný. Dnešní Třetí dimenze však bude analyzovat především současné jevy. Studentská hnutí se opět dostávají ke slovu kvůli dluhové krizi v několika evropských zemích.

Postoje a názory jsou v Evropě pestřejší, než si připouštíme.

V čem spočívají současné problémy, na něž studenti upozorňují? Jaký potenciál má studentské hnutí k ovlivnění dalšího vývoje v Evropě? Ve vztahu ke studentským protestům se nabízejí mnohé historické paralely. Jsou však v dnešní specifické situaci skutečně funkční?

Do Řecka se podíváme díky Kostasi Tsivosovi, vedoucímu katedry novořečtiny na FF UK. Do Španělska nás pak zavede spolupracovnice Českého rozhlasu Lubica Zlochová. Pořad připravil a uvádí Martin Ježek.

Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00.

Témata Třetí dimenze od 25. do 28. února:

Pondělí: Revoluční studenti
Úterý: Kolik řečí umíš...
Středa: Drobečky rozvojové pomoci
Čtvrtek: Honba za Slovany

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.