Julie Hrstková: Obchod s chudobou není tajemstvím. Řešit ho žádná vláda nechce

24. červen 2024

Návštěva tzv. vyloučených lokalit v Ústeckém kraji přiměla prezidenta Petra Pavla k odvážné úvaze. Nahlas řekl to, co všichni ví a politici neřeší: chudí lidé žijí v naprosto nevyhovujících a předražených bytech a miliardy, které jim stát posílá, putují k vlastníkům těchto ubytoven. Ti inkasují peníze, aniž by se jakkoliv snažili o zlepšení a zvelebení svých domů. Státní peníze tak jedny udržují v šílených podmínkách a z druhých dělají miliardáře. 

Řešením této situace by podle prezidenta Petra Pavla mohl být připravovaný zákon na podporu v bydlení. Mluvit by se mělo také o tom, jak donutit vlastníky těchto hororových domů, aby se o majetek lépe starali a aby domy nepronajímaly za podstatně vyšší ceny, než jsou běžné v okolí, tedy v nevyloučených lokalitách. Krajním řešením by pak podle hlavy státu mohlo být i vyvlastnění těchto ubytoven.

Čtěte také

Prezident Pavel má pravdu. Pravdu, kterou pravidelně opakují ti, kteří se dlouhodobě starají o obyvatele těchto lokalit. Pravdu, která trvá skoro dvacet let, aniž by byla reálná snaha toto dolování státních peněz jakkoliv přibrzdit.

Politici o problému samozřejmě vědí velmi dobře. Za prvé se dá jen těžko utajit a za druhé někteří z nich do nájemních domů investovali a velmi dobře na celém systému vydělávají. I proto se v průběhu takřka dvou uplynulých dekád nenašla vláda, která by byla ochotná přijít s reálnou změnou a ne jen upravovat podmínky čerpání dotací, které nakonec vedly jen k vyšším státním výdajům. Výsledkem je chudnutí chudých a bohatnutí bohatých.

Historie má tendenci se opakovat

Přehled pokusů o zákon o sociálním bydlení je smutný. Poprvé se objevil v programovém prohlášení vlády Mirka Topolánka v roce 2007.

Čtěte také

Trvalo ale deset let a mnoho dalších vlád, než zákon získal v roce 2017 paragrafovanou podobu. Jeho projednávání v parlamentu ale neprošlo ani prvním čtením, hlavními odpůrci byli politici ODS a TOP 09. 

Zákon o sociálním bydlení tím definitivně skončil a slovní spojení „sociální bydlení“ se stalo politicky toxickým. 

Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Pirátů proto raději připravilo zákon o podpoře v bydlení. Ten po prvním odmítnutí nakonec vláda Petra Fialy z ODS skutečně schválila. To ale neznamená, že se něco reálně změní.

Čtěte také

Ukázalo se, že vláda jako celek byla ochotna přistoupit pouze na notně ořezané znění zákona, ze kterého takřka zmizela navrhovaná síť poradenských center. Oficiálně proto, že díky tomu stát ušetří 135 milionů korun. Neoficiální důvody si kvůli značné propojenosti některých politiků se špinavým byznysem ubytoven lze jen domýšlet. 

Zákon o podpoře v bydlení měl pomoci až 1,6 milionům lidí, kteří mohou mít v některé z fází svého života problémy s bydlením. Redukce vyloučených lokalit byla jeho součástí. Za vlády Petra Fialy stouply náklady na příspěvek na bydlení na dvojnásobek, na ohromujících 18 miliard korun, další jednotky miliard jdou na dávky v hmotné nouzi včetně doplatku na bydlení.

Julie Hrstková

Hlavním výsledkem těchto bobtnajících výdajů je růst cen nájemného. Na situaci lidí, kteří živoří v podmínkách vyloučených lokalit, se nezměnilo absolutně nic. 

Vzhledem k dlouhodobé neochotě politiků řešit bydlení chudých je otázkou, zda zákon o podpoře v bydlení projde parlamentem, přestože tam má současná vládní koalice pohodlnou většinu. Historie má tendenci se opakovat. A posílat zákon, který by pomohl s bydlením pro sociálně slabé, do koše.

Autorka je komentátorka Hospodářských novin

Spustit audio