Bydlení došlo. Dokument o boji s nedostupným ubytováním pro sociálně slabé

3. prosinec 2023

Petr a Jindřich žijí na ubytovně v pražské Michli, vlastní domov ztratili. Dočasné bydlení ale musí opustit, protože zařízení v Michli zřizovatel na léto zavírá. Vystěhovat se musí všichni tamní obyvatelé. Autorka dokumentu Ivona Remundová po dobu jednoho měsíce sledovala snahu sociálních pracovníků sehnat oběma pánům novou střechu nad hlavou. Volná místa na ubytovnách či azylových domech ale chybějí. Petrovi a Jindřichovi hrozí, že skončí na ulici.

Dokumentaristka Ivona Remundová se do michelské noclehárny vydala poprvé na konci května 2023. Do jejího uzavření zbýval tehdy měsíc, zařízení totiž funguje běžně jen přes zimu. Petrovi a Jindřichovi tu s hledáním nového ubytování pomáhá Pavel Veleman, držitel ocenění sociální pracovník roku.

Autorka dokumentu: Ivona Remundová
Spolupráce na scénáři: Filip Karda
Dramaturgie: Jakub Horáček
Hudba: Jan Plíhal
Mistr zvuku: Jiří Benák
Poděkování: Filip Remunda a Jan Milota
Premiéra: 16. 7. 2023

Novou střechu nad hlavou shání také Nikol Hladíková z Centra sociálních služeb Praha, pod které michelské zařízení spadá. Oba sociální pracovníci ovšem narážejí na kritický nedostatek volných kapacit. Ubytovny mají plno a noclehárny, které umožňují pouze přespání, nejsou pro oba pány kvůli jejich zdravotním problémům vhodné. Uzavření michelského zařízení se přitom rychle blíží…

Proč Praze chybí ubytování pro sociálně nejslabší obyvatele? Podaří se pro Petra a Jindřicha najít vhodné místo? Poslechněte si celý dokument Bydlení došlo. (repríza)

autor: Ivona Remundová
Spustit audio

Související