Jsou brýlatí lidé opravdu chytřejší? Jde o dezinterpretaci, říká autor studie
Před nedávnem si pozornost médií získala studie, podle které měli vědci dojít k závěru, že inteligentní lidé častěji trpí vadou zraku. A tedy že nošení brýlí je do určité míry známkou vyšší inteligence. Podle autorů výzkumu si ale novináři vybrali jen jeden ze závěrů a ten se jim prý navíc podařilo překroutit.
Rozsáhlá studie se zabývala hledáním nových souvislostí mezi genetikou a inteligencí. Vědcům z edinburské univerzity se při vzorku tří set tisíc dobrovolníků podařilo identifikovat celkem 148 genetických center, které ovlivňují inteligenci. O bezmála šedesáti z nich se přitom doposud nevědělo.
Výzkumníci se v souvislosti s inteligencí zaměřili na více než padesát zdravotních jevů a ve 36 případech našli vzájemnou spojitost.
„Například jsme zjistili, že geny související s vyšší inteligencí jsou zároveň spojené s nižším rizikem hypertenze. Tyto geny jsou také spojené s nižším rizikem infarktu, rakoviny plic, artrózy a deprese. A inteligentní lidé se taky většinou dožívají vyššího věku,“ říká jeden z autorů studie, doktor Stuart Ritchie.
"Nejrozsáhlejší studie svého druhu objevila nové vazby mezi genetikou a inteligencí," to by byl asi můj titulek.
dr. Stuart Ritchie
Ani na základě těchto závěrů ale samozřejmě nelze přímo tvrdit, že vyšší inteligence je zárukou dlouhověkosti. Stejně tak z výsledků studie nelze dedukovat médii omýlanou 30% pravděpodobnost vady zraku u inteligentních lidí.
Ostatně podle Stuarta Ritchieho je oněch 30 procent dezinterpretace a novináři ji od sebe jen vzájemně převzali. První s ní prý přišel deník Telegraph, který z korelace o hodnotě 0,29 udělal 30% pravděpodobnost.
Související
-
Lidstvu hrozí krátkozrakost! Děti jsou přikované k displejům,...
S vývojem počítačů kráčí kupředu i laserová technologie. Tu využívá k operacím například oční chirurgie. Třeba 3D laser už dokáže pracovat uvnitř v rohovce – mikrob...
-
Mrkev pomáhá dobrému vidění za šera. Dioptrie ale neodstraní
Dnes je Mezinárodní den mrkve. Svátek vznikl ve Velké Británii před 11 lety. Od té doby se milovníci této zeleniny scházejí v mrkvových kostýmech na mrkvových večír...
-
Inteligence přímo nesouvisí s velikostí mozku, tvrdí japonští...
Vědci v japonské Fukuoce detailně zkoumají včelí mozek. Zaměřují se hlavně na to, jak včely vnímají včelí tance, jak získané informace třídí a jakou roli v tom všem...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka