Jsme přesnější než aplikace, s houbami poradíme i online, vyzývá člen mykologické společnosti. Ta slaví sto let existence
Od vzniku Československé mykologické společnosti v polovině června uplynulo sto let a její česká pokračovatelka, Česká mykologická společnost, stále radí houbařům, jak určovat nálezy. „Různé aplikace sice mohou houbaře nasměrovat, ale dochází tam k nepřesnostem. I v dnešní době je ideální obrátit se na společnost, jde to i elektronicky, radíme také na sociálních sítích,“ říká mykolog a geochemik Jan Borovička.
Čeští houbaři obvykle sbírají jen několik oblíbených druhů, odborníci ale dokážou nalézt až pět stovek jedlých hub, a to po celý rok.
Čtěte také
„V Česku se nasbírají ročně dva až pět kilogramů hub na domácnost, to je v porovnání se světem poměrně dost,“ říká člen výboru mykologické společnosti Borovička s tím, že Čechy považuje za dobré houbaře.
Přesto podle něj podceňují například holubinky. „Jejich sbírání má potenciál, protože je jich poměrně hodně a jsou velmi dobré,“ přidává tip.
Přestože mezi holubinkami nejsou žádné smrtelně jedovaté druhy, přesto doporučuje si je nejprve nastudovat nebo si nechat poradit.
Oblíbená místa mizí
Čeští houbaři se v posledních letech musí vyrovnávat s tím, že jejich oblíbená místa mizí. „Způsobuje to kůrovcová kalamita, která zuří místy ve středních Čechách a na Vysočině,“ říká Borovička a vysvětluje:
„V okamžiku, kdy se z lesa stane paseka, tak zmizí prostředí pro růst hub. A teprve s vývojem nového lesa se houby vrátí. A to je otázka desítek let.
Poslechněte si rozhovor Martiny Maškové s mykologem Janem Borovičkou.
Související
-
Houby by v budoucnu mohly likvidovat plasty, radioaktivní odpad i pomoci v kolonizaci Marsu
Hlavní částí houby je mycelium, které si můžeme představit jako rozvětvenou podzemní síť vláken zvaných hyfy, přes které houba vstřebává živiny.
-
Houby pomohly probudit život na planetě z doby ledové. Potvrdil to nález fosilie
Les drží při životě s pomocí hub, které si mezi sebou posílají vodu a živiny. Nová studie dokládá, že houby mohly mít důležitou úlohu i v dávné historii Země.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.