Jozef Tiso byl souzen a pověšen jako válečný zločinec

5. červenec 2024

Katolický kněz Jozef Tiso, který v letech 1939–1945 stál v čele klerofašistického Slovenského štátu, byl v roce 1945 zadržen a o dva roky později oběšen jako válečný zločinec. Krajní pravice a někteří katoličtí duchovní ho ale dodnes uctívají jako hrdinu a mučedníka.

Čtěte také

Za jeho vlády bylo během holokaustu deportováno do nacistických táborů a zavražděno asi 70 tisíc z 90 tisíc Židů žijících na území Slovenska.

Slovensko bylo jedinou zemí válečné Evropy, která platila nacistickému Německu za to, aby převzalo židovské občany. Poválečný proces s Jozefem Tisem, který byl politicky mimořádně citlivou záležitostí, připomínáme v dokumentárním pásmu Milana Kudryse z roku 2005.

Pořad najdete na webu Plusu do 5. srpna 2024.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.