Johnson je jasný favorit, konzervativcům se líbí jeho bonvivánství i postoj k brexitu, říká analytik
Do finále hlasování o novém předsedovi britských konzervativců postoupili bývalý ministr zahraničí Boris Johnson a jeho nástupce Jeremy Hunt. Vítěz, o kterém rozhodnou členové Konzervativní strany, se automaticky stane i premiérem Velké Británie a nahradí tak odstupující Theresu Mayovou.
Volba zřejmě ovlivní i podobu brexitu, který je nyní naplánován na 31. října. „Johnson mnohokrát zopakoval, že si dokáže představit i brexit bez dohody. Hunt je v této otázce střízlivější – je připraven brexit ještě posunout, pokud by byla na dosah nová dohoda s Evropskou unií,“ přibližuje zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jaromír Marek.
O tom, kdo se stane premiérem, fakticky rozhodne jen 160 tisíc členů Konzervativní strany. To v zemi, která má přes 60 milionů a čeká ji zásadní rozhodnutí, mnozí považují za projev demokratického deficitu.
Jaromír Marek
„Boris Johnson je od počátku jasný favorit. Spekulovalo se o tom, že by se ho poslancům mohlo podařit vyšachovat, ale předpokládá se, že z té finální dvojky se členové strany rozhodnou pro něj,“ popisuje analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš.
Připomíná, že Johnson je stálicí konzervativců a dvakrát dokázal vyhrát volby v Londýně, který je jinak baštou labouristů. A větší šanci má i díky tomu, že členové strany v otázce brexitu prosazují tvrdší přístup než konzervativní poslanci.
Jan Jůn: Bude „tlučhuba a klaun“ britským premiérem?
Na první pohled to vypadá, že se britští konzervativci zbláznili. Desítka kandidátů na vůdce strany a premiéra po čtvrtečním hlasování poslanců o tři prořídla, ale vyhlídky jsou zarážející.
Kruliš připouští, že Johnsonovi by mohla uškodit jeho prostořekost. V minulých volbách například z boje o vedení Konzervativní strany odstoupila Andrea Leadsomová poté, co se nevhodně vyjádřila o Mayové, která protože prý nemá děti, nemá takový zájem o budoucí prosperitu země.
„Boris Johnson je unikátní v tom, že jemu konzervativci odpustí více než jiným. Dokáže to také podat žertem, takže u něj nevíte, jestli se máte urazit, nebo zasmát. Pro členy strany je to spíše sympatické bonvivánství než něco, co už je za hranou,“ vysvětluje Kruliš.
Právě provokace a ochota jít proti politické korektnosti, kterou prosazují akademické a mediální elity, totiž Johnsonovi přináší sympatie. Obdobný případ je podle Kruliše i americký prezident Donald Trump, který získává body tím, že dokáže „čeřit vodu“.
Související
-
Historie bude Mayovou hodnotit podle toho, jak obstojí její nástupce, míní politolog
Britská premiérka Theresa Mayová končí jako vůdkyně konzervativců. V čele vlády ale zůstane, dokud strana nenajde nového vůdce. Jaké bude hodnocení její tříleté vlády?
-
Jan Bednář: Britští toryové vybírají šéfa strany a premiéra
Konzervativní poslanci dolní komory britského parlamentu mají v těchto dnech důležitý úkol.
-
Kniha Faktor Churchill britského politika Borise Johnsona
S charakteristickým vtipem líčí portrét premiéra, který nebojácně vedl svůj národ do boje, přestože nenáviděl válku, a bez zaváhání se postavil Hitlerovi i Stalinovi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.