Jiří Stránský: Pátek třináctého? Paráda!
Dnes v jedenáct v kavárně Louvre – to nezní jako pozvání na rande, to JE rande. Neboli (jelikož jsme mezinárodní organizace) rendez-vous s českým PEN klubem slavícím své devadesátiny.
Neumím odhadnout, jestli si milenci, manželé, kamarádi či dámy smlouvají svá potkávání na pátek třináctého, ale řekl bych, že nejspíš ne – třináctka, a ještě k tomu páteční je tady u nás zažrána snad i v genech natrvalo – prostě malér. Stovky let.
No prosím, a český PEN klub se takhle rozhodl přesto, že byl založen 15. února 1925, ne třináctého. Ale nutit někoho, aby si kazil sobotu a neděli, to by bylo proti všem zásadám klubu založeného v Anglii jako mezinárodní organizace už v roce 1921. Jenž si stanovil tvrdé podmínky neomezování svobody ani ducha, ani těla, ani slova. A my bychom tady u nás… nene, to ne.
Pro mě osobně je tahle sláva velkým potěšením – jednak proto, že u ní budu už potřetí, hlavně však proto, že v čase, kdy se různé spolky a různá společenství hroutí především kvůli nedostatku ideí, náš PEN klub vstupuje do posledního desetiletí, jež směřuje ke stovce. Ke století. To už samozřejmě u toho nebudu, ale mně opravdu stačí, že jsem u toho už potolikáté.
Oslava sedmdesátky se tenkrát dokonce musela předsunout o pár měsíců: V Praze v listopadu roku 1994 český PEN klub pořádal světový kongres Mezinárodního PEN klubu a připadalo nám rozumné včlenit ony 70. narozeniny do kongresu, který se poprvé od pádu železné opony a nejen jí konal v postkomunistické zemi, jejímž prezidentem byl jeden z největších členů jak Mezinárodního, tak českého PEN klubu. Václav Havel. Který osobně pozval do Prahy básníky, dramatiky (P jako Poets, Playwrights), esejisty (Essayists) a spisovatele (Novelists) z celého světa.
Nepřijeli všichni, ale Arthur Miller ano, William Styron, Günther Grass, Ronald Harwood, Tom Stoppard, Wole Soyinka a další a další, Poláci, Francouzi, Italové, Rusové, Skandinávci. Teď si zkuste představit, že by je zval současný prezident!
Kongres trval 6 dní. 52 všelijakých workshopů a panelů se konalo ve 26 nejkrásnějších pražských palácích, což všechno bylo možné jenom proto, že ministrem kultury byl Pavel Tigrid a pražský magistrát byl tehdy taky nakloněn kultuře. Na mou duši.
Ať je na dnešek taky dobré vzpomínání. I s takovým datem…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.