Jiří Pehe: Hnutí ANO mění směr. Bez vnitrostranické diskuze

23. červen 2023

Z hnutí ANO odešla další významná osobnost. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová oznámila, že nesouhlasí s obratem hnutí ANO ke konzervativnímu národovectví a s útoky jeho představitelů na Evropskou unii, a proto už nebude za hnutí znovu kandidovat v evropských volbách v příštím roce.

Její oznámení přišlo nedlouho poté, co hnutí opustili jiní dva výrazní politici – bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a bývalý primátor Ostravy Tomáš Macura.

Čtěte také

Odchody těchto významných politiků se odehrály v době, kdy lídr ANO Andrej Babiš a po něm i předseda stínové vlády hnutí Karel Havlíček oznámili, že se ANO mění v národně konzervativní politický subjekt. Co přesně to bude znamenat, nevysvětlili. Až na obecná prohlášení, že ANO bude hájit tradiční hodnoty, anebo bránit údajnému diktátu EU v některých oblastech.

Vše podtrhla Babišova účast na setkání představitelů konzervativně nacionalistických a extrémistických stran v Budapešti, které se konalo pod záštitou maďarského premiéra Viktora Orbána. Babišova účast na tomto setkání rozlítila stranu evropských liberálů, k jejichž frakci ANO doposud patřilo v Evropském parlamentu.

Spolupráce ANO a ODS?

Náhlá změna politické orientace ANO má zjevně několik příčin. Jednou z nich jsou prezidentské volby, v nichž Babiš prohrál s liberálním Petrem Pavlem. Babiše v druhém kole podpořilo o milion voličů víc, než kolik jich volilo v minulých sněmovních volbách ANO, přičemž většina těchto voličů podporuje mimoparlamentní strany, často právě s národovecko-konzervativním zaměřením.

Čtěte také

Babiš si to evidentně vyhodnotil tak, že pokud ANO začne aktivněji oslovovat tyto voliče, může se stát na politické scéně jejich hlasem, a ještě přebrat i nějaké voliče opozičnímu hnutí Svoboda a přímá demokracie.  Zároveň oznámil, že se stahuje v hnutí do pozadí, a každodenní vedení přebírají Havlíček v roli stínového premiéra a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Jak se ukazuje, i tento krok byl taktickým kalkulem. Pokud by Babiš nebyl kandidátem ANO na premiéra po příštích volbách, zvyšují se šance, že by se ANO mohlo stát přijatelným koaličním partnerem pro některou ze současných vládních stran. Pozornost ANO se zjevně zaměřuje na ODS, zejména její konzervativně-národovecké politiky.

Babiš tak kupříkladu nedávno prohlásil, že mnohem lepším premiérem, než Petr Fiala by byl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. A na postu ministra financí by preferoval Jana Skopečka. Ač v minulosti nenechal na ODS nitku suchou, při setkání v Budapešti chválil tam přítomného Václava Klause coby zakladatele jediné opravdové konzervativní strany u nás.

Čtěte také

Jeho vstřícná prohlášení nezůstala bez odezvy. Dlouholetý pobočník Klause v ODS Jan Zahradil poté, co oznámil, že se z Evropského parlamentu vrací na domácí scénu, naznačil, že spolupráce s ANO by byla možná.

Vstřícná gesta vůči ODS přišla i z ANO. Havlíček se kupříkladu zastal ministra spravedlnosti Pavla Blažka coby dle jeho soudu kompetentního a věcného politika proti koaličním Pirátům poté, co odhlasovali, že Blažek oslabuje důvěru v právní stát.

Změna ideového směru ANO i jeho snahy o námluvy s ODS jsou pozoruhodné už tím, že o nich neproběhla žádná vnitrostranická diskuze. Babiš rozhodl, jeho politický kompars, až na několik již zmíněných osobností ho vesměs poslušně následuje. Co si o tom všem myslí řadoví členové ANO a jeho voliči, se nedozvíme. Jejich pasivita jen potvrzuje, že ANO je především pro Babiš. O program a ideje jde až v druhé řadě.

Jiří Pehe

Jisté je, že pokud snad někteří politici ODS zvažují spolupráci s ANO po příštích sněmovních volbách, měl by je varovat už samotný způsob údajné proměny ANO v národně konzervativní subjekt. Zjevně nejde o autentickou změnu, ale jen o další Babišův kalkul. Možná to ale některým technokratům moci v ODS tolik nevadí.

Autor působí na New York University Prague

autor: Jiří Pehe
Spustit audio