Jiří Pehe: ANO vede tuto zemi, ale dost toho o něm nevíme

22. leden 2020

V posledních dnech jsme opět byli svědky toho, jak funguje hnutí ANO.

To když premiér České republiky a šéf hnutí ANO Andrej Babiš nahradil z hodiny na hodinu v čele ministerstva dopravy Vladimíra Kremlíka Karlem Havlíčkem. Ten už nějakou dobu vede ministerstvo průmyslu a obchodu a je místopředsedou vlády.

Čtěte také

Nyní prý povede trvale obě ministerstva, která k sobě mají svojí agendou údajně blízko. Babiš hájil toto neobvyklé rozhodnutí i tak, že superministerstva existovala i v minulosti, a že byla rozdělena na ministerstva menší kvůli potřebě postarat se o menší koaliční strany v koaličních vládách.

Babišův personální tah  i jeho vysvětlení celé záležitosti jsou zajímavou ilustrací toho, jak funguje, nebo spíše nefunguje jeho hnutí. Tak především o zmíněné personální rošádě se v ANO nevedla žádná debata. Z ústavního hlediska je vše v pořádku. Za složení vlády odpovídá podle ústavy premiér.

V každé regulérní straně by ale rozhodnutí, jakým je odvolání ministra, musel její šéf a premiér přinejmenším konzultovat se stranickým grémiem. Jinak by riskoval, že se proti němu zvedne ve straně vlna odporu s tím, že si počíná autokraticky.

Lídr, který nestojí za svými lidmi, není lídr

V každé regulérní straně by se také diskutovalo o tom, zda je vhodné nechat vést jednoho politika dvě velká ministerstva, či zda je obecně vhodné vracet se k myšlence jakýchsi superministerstev. V ANO se o ničem takovém nediskutovalo.

Čtěte také

A nezazněl ani náznak údivu nad tím, že pro uvolněnou pozici ministra dopravy nezvážil premiér někoho z hnutí ANO, a bez konzultací svěřil správu ministerstva Havlíčkovi, který stejně jako Kremlík, není členem ANO.

Fakticky tak udělal z nestraníka Havlíčka druhého nejmocnějšího muže ve vládě, protože ten nyní nejen vede dvě velká ministerstva, ale je nadále místopředsedou vlády. Babiš se zároveň ani nepokusil vysvětlit veřejnosti, jak Havlíček, který tvrdil, že na ministerstvu průmyslu a obchodu pracuje 16 hodin denně, zvládne řídit další ministerstvo.

Mlčení v hnutí ANO k šéfově vládní rošádě znovu ukazuje, že se nejedná o skutečnou politickou stranu. Vytvořil si ho jeden z nejbohatších českých podnikatelů jako nástroj pro svůj vstup do politiky, takže dokonce ani označení „hnutí“, kterým ANO údajně je, není fakticky správné. Hnutí vznikají zdola, nikoliv shora, jako politický kompars jednoho mocného člověka.

Čtěte také

V budoucnosti, až ANO z české politické scény zmizí, se možná dozvíme, jak Babiš dokázal zařídit, že z onoho komparsu, který si okolo sebe vytvořil, a v němž jsou i lidé s docela úctyhodnými životopisy, nezazní ani jeden kritický hlas, když se šéf vůči hnutí chová jako diktátor. Nebo když se vynoří závažná obvinění, podložená audity Evropské komise, týkající se jeho střetu zájmů.

Dokonce ani někteří významní spolupracovníci Babiše v ANO, kteří se s ním rozešli, toho veřejnosti o fungování ANO a roli Babiše příliš mnoho neřekli.

Jistou výjimkou je nyní bývalá primátorka Prahy za ANO Adriana Krnáčová, která tvrdí, že s Babišem nekomunikuje, do hnutí by znovu nevstoupila. Nechce prý mluvit konkrétně, ale lídr, který nestojí za svými lidmi, není lídr. Stejně tak není lídrem ten, který prokazatelně lže a který místo toho, aby šel příkladem, je spíše protikladem toho příkladu, dodala poněkud záhadně.

Jiří Pehe

Možná by ale Krnáčová i někteří další bývalí významní spolupracovníci Babiše, kteří se s ním rozešli, měli mluvit konkrétně. Veřejnost by si zasloužila vědět, jak to v politickém subjektu, které vede tuto zemi, opravdu chodí.

Autor působí na New York University Prague

autor: Jiří Pehe
Spustit audio