Jiří Ovčáček: Peking se okamžitě rozhodl vyhovět prezidentově žádosti o dodání vakcíny Sinopharm
V Česku se rozjíždí očkování, ale k tomu jsou potřeba vakcíny. Teď s nimi obchoduje celý svět, ale jak a odkud nakupujeme my? Tento týden jsme se dozvěděli o snaze prezidenta a premiéra o ruskou a čínskou látku. Informaci oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na sociálních sítích.
Virolog a ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer Výrok týdne komentuje slovy: „Je velmi nezodpovědný čin začít vyjednávat o dodávkách nepovolených vakcín (…) SÚKL jako národní regulátor, není v tomto případě kompetentní (k posouzení vakcín), může pouze posvětit formální správnost dodávek.“
Vakcínová diplomacie?
Analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček pak samotné vyjednávání označil za diplomacii. „Jsme tady svědky vakcínové diplomacie, kterou ruská diplomacie velmi sofistikovaně využívá k dosažení svých zahraničně politických cílů. Vidíme to i v EU, kde už některé členské státy prolomily společnou evropskou pozici.“
Výrok týdne s Ondřejem Látalem najdete v audiozáznamu. Hosty byli virolog a ředitel Biologického centra Akademie věd České republiky Libor Grubhoffer a analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.
Související
-
Málo zveřejněných dat. To je hlavní problém čínské vakcíny na covid-19
Vakcína od Sinopharmu, o jejíž dodání do Česka usilují někteří politici, podle vědců pravděpodobně funguje. Chybí ale data o vedlejších účincích a další podrobnosti.
-
Dejme Sputnik V těm, kteří jinou vakcínu nechtějí, každý očkovaný se počítá, volá komunistka Konečná
Evropská agentura pro léčivé přípravky zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny Sputnik V. Je snaha získat neregistrované vakcíny proti covidu-19 krok správným směrem?
-
V Rusku vždy byla věda politickým nástrojem a vakcína je obrovské politikum, připomíná Procházková
To, co se odehrává v médiích a v nemocnicích u nás, se v Rusku odehrávalo zhruba před půl až tři čtvrtě rokem, říká novinářka Petra Procházková.