Málo zveřejněných dat. To je hlavní problém vakcíny na covid-19 od Sinopharmu
Vakcína proti covidu-19 od čínské společnosti Sinopharm, o jejíž dodání do Česka usilují někteří politici, podle vědců pravděpodobně funguje. K tomu, aby byla v Evropě oficiálně schválena, ale chybějí důležitá data o vedlejších účincích a dalších podrobnostech.
Každý lék nebo očkovací látka prochází třemi fázemi testování na lidech. Obvykle se výsledky testování publikují ve vědeckých časopisech. V případě vakcíny BBIBP-CorV však výrobce Sinopharm dosud nezveřejnil podrobnosti o třetí fázi testování. V předběžných výsledcích o účinnosti se navíc objevily nesrovnalosti, které Sinopharm odmítl vysvětlit, upozorňují zahraniční zdroje.
Čtěte také
Přitom právě na zveřejněných podrobnostech závisí, jestli úřady vakcínu schválí k použití. V EU se o to stará Evropská léková agentura (EMA), nouzové použití mohou schválit jednotlivé státy na vlastní riziko.
Zásadní jsou data o nežádoucích účincích a podrobnější rozbor žádoucích účinků – například nakolik vakcína chrání před těžkým průběhem onemocnění nebo jak se očkovaným lidem změnila hladina protilátek nebo buněčné imunity.
„Já bych docela věřil, že ta vakcína bude fungovat, ale nemáme dost dat. Kdybych já byl úředníkem, který má o tom rozhodnout, tak bych to v žádném případě neudělal. Tady jde o zdraví lidí a vakcíny musí procházet standardními procesy,“ uvedl biochemik Jan Konvalinka v pořadu Osobnost Plus.
Princip inaktivovaného viru
Vakcína proti covidu-19 od Sinopharmu je založena na inaktivovaných, „mrtvých“ virech. Tím se velice odlišuje od covidových vakcín, kterými se v Česku a celé Evropě nyní očkuje a které jsou založeny jen na klíčové části dědičné informace viru. Inaktivovaný virus se nemůže množit a vyvolat onemocnění, ale imunitní systém člověka se naučí rozpoznávat jej jako cizorodý.
Čtěte také
Podle odborníků ale mohou být vakcíny s celým inaktivovaným virem paradoxně méně účinné než ty, které obsahují jen jeho části.
„Náš imunitní systém se naučí vytvářet neutralizující protilátky, které se navážou na povrchový protein viru a tak mu zabrání vstupovat do buněk, ale vytvářejí se také další druhy protilátek, které se na virus navážou v jiných místech a nezabrání infekci,“ upozorňuje Jon Cohen v podcastu vědeckého časopisu Science.
Vakcíny s celým virem se navíc podle odborníků obtížněji přizpůsobují novým variantám viru: je nutné v laboratoři virus namnožit, pro každou variantu zvlášť. Naproti tomu u modernějších RNA vakcín se může klíčová část dědičné informace změnit mnohem jednodušeji – Jon Cohen ze Science to přirovnává k výměně kazety v přehrávači.
Související
-
Do Česka míří dva nové léky. Monoklonální protilátky se hodí pro nemocné s rizikem těžkého covidu-19
Do Česka míří nové léky proti covidu-19. Ministerstvo zdravotnictví povolilo užití přípravků na bázi monoklonálních protilátek od dvou firem. Jaké další možnosti jsou?
-
Otázky a odpovědi: Kam míří ruské, čínské, indické vakcíny? Jak funguje vakcínová diplomacie?
Kolik očkovacích látek proti covidu-19 už vědci vyvinuli? Kdy a čím se budou očkovat státy globálního jihu? A jakou roli v tom všem hraje geopolitika?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.