Jiří Leschtina: Úprk Čižinského a Pospíšila z Rady metropole? Dloubanec jejich voličům

31. říjen 2018

V nové pražské koalici Pirátů, hnutí Praha sobě a Spojených sil pro Prahu nakonec neusednou hned dva z volebních lídrů.

Přitom jak Jan Čižinský z Prahy sobě, tak Jiří Pospíšil ze Spojených sil pro Prahu líčí své rozhodnutí vzdát se pozic v radě a předsedat zastupitelským klubům jako ústupek, díky němuž budou jejich uskupení v koalici silnější.

Čižinský nebo Pospíšil z komunální politiky neodcházejí. Budou mi pomáhat jinde, říká budoucí primátor Hřib

Zdeněk Hřib, Česká pirátská strana

Pokud se nestane něco zcela nepředvídatelného, stane se novým pražským primátorem poprvé člen České pirátské strany (Piráti). Bude to vystudovaný lékař Zdeněk Hřib.  

Ať už ale pražská vláda pod vedením pirátského primátora Zdeňka Hřiba bude fungovat jakkoliv, nic to nezmění na jedné věci: Úprkem Čižinského a Pospíšila před radní zodpovědností se mohou cítit jejich voliči podvedeni.

Čižinský i Pospíšil si bezesporu zaslouží respekt za velkorysost s jakou ustoupili od primátorských ambicí. Piráti totiž trvali na tom, že buď bude Hřib v čela Prahy, nebo žádná dohoda nebude. Při takto striktním ultimátu ústupek obou lídrů zachránil koalici.

Jejich další krok – stáhnutí se z Rady metropole, ale nebyl posílením autority primátora, jak to kostrbatě vysvětluje Pospíšil. Ale spíš alibismem – nespálit si prsty, pokud by radní sestava, vedená politickým začátečníkem Hřibem, vyhořela.

Zoufalství uvnitř TOP 09

Přitom hlavně úspěšný starosta Prahy 7 a poslanec za KDU–ČSL Jan Čižinský byl považován za primátorskou naději. Neuškodilo mu ani, že se jednoho dne sebral, nechal své lidovecké bratry a sestry v Praze na holičkách a kandidoval proti vlastní partaji, v níž patnáct let působil.

Jsme ochotni netrvat na křesle primátora Prahy, připouští lídr iniciativy Praha sobě Jan Čižinský

Jan Čižinský (Praha Sobě)

Komunální volby jsou za námi, a tak nastal čas povolebního vyjednávání. Přestože v Praze zvítězila ODS, první jednání o možné budoucí koalici začala mezi třemi dalšími subjekty.

Svůj vachrlatý manévr obhajoval tím, že nezběhl k nějaké jiné straně, ale k občanům. Mezi nimi vskutku nasbíral předepsaných 100 tisíc podpisů a ve volbách získal největších počet preferenčních hlasů. O to hůře se ale bude Čižinskému vysvětlovat, proč tak obrovskou důvěru pražských voličů teď vyhodil oknem magistrátu, v jehož radě bude z vlastní vůle chybět.

Ještě hůře ale působí radní neúčast v případě předsedy TOP 09 a europoslance Jiřího Pospíšila. Čižinský může říct, že naděje svých voličů alespoň částečně naplní v obhájené funkci starosty na Praze 7. Pospíšil ale nutně vypadá jako ten, kdo prchá z Prahy zpět na lépe placené místo v Bruselu.

Pro upadající TOP 09 může být nepovedený manévr s předsedou posledním hřebíkem do rakve. Jestliže ještě někde zbyli topce příznivci, pak je to hlavní město. A tomuto zbytku věrných Pražanů teď šéf TOP 09 jakoby vzkazoval: Byl jsem jen taková vějička. Adios!

Prahu povede Zdeněk Hřib z Pirátů. Pospíšil ani Čižinský v radě města nezasednou

Zdeněk Hřib (Piráti)

Pražským primátorem bude Zdeněk Hřib (Piráti). Lídři Prahy Sobě Jan Čižinský a Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) v radě města nebudou. Shodli se na tom zástupci všech koaličních stran. 

Svým posledním obratem Pospíšil jen dokreslil pestrý politický profil, který začíná vstupem do ODA, pokračuje přeskokem do ODS a pak únikem z této strany ke koalici TOP 09 a STAN, za kterou jako nestraník úspěšně kandidoval do evropského parlamentu. A svědčí spíš o zoufalství uvnitř TOP 09, že svou záchranu vložila do rukou politika, jenž do ní vstoupil pouhý týden před zvolením předsedou strany.

Volební lídři Spojených sil pro Prahu a hnutí Praha sobě nás ujišťují, že do metropolitní rady místo sebe vyslali odborníky, kteří dokáží změnit pražskou politiku a naplnit příslib generační výměny. Zda se to koalici podaří, ukáže čas. Každopádně Jiří Pospíšil ani Jan Čižinský v tom nesehrají zdaleka tak klíčovou roli, jakou slibovali voličům v kampani. 

Spustit audio