Jiří Leschtina: Šéfa žalobců Zemana může ministryně Benešová podříznout i v rukavičkách

25. duben 2019

Odváží se nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová spolu s vládou odvolat nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana?

Tahle otázka visí ve vzduchu od okamžiku, kdy premiér Babiš oznámil nástup Benešové do svého kabinetu.

Petr Hartman: Proč Andrej Babiš nevyhodil Pavla Zemana, ale Jana Kněžínka

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

„Kdybychom chtěli vyhodit Pavla Zemana, mohli jsme to udělat už dávno,“ prohlásil na adresu nejvyššího státního zástupce premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro deník Právo.

A řekněme si rovnou: Kdyby se Marie Benešová rozhodla k takové hře vabank, tak nebude váhat. A to přesto, že by pád nejvyššího žalobce vyvolal poprask v opozici, médiích, nějaké demonstrace v ulicích a možná vedl i k pádu kabinetu.

Vždyť během své dlouhé kariéry v justici Benešová již několikrát ukázala, že spíš rychleji jedná, než myslí, a to bez ohledu na mínění politiků nebo veřejnosti. V tom se už asi nezmění.

Zvlášť když teď za ní stojí dva nemocnější muži v zemi – prezident a také premiér, který právě teď čeká, jak státní zástupce rozhodne o policejním návrhu na jeho obžalobu v kauze Čapí hnízdo.

Bacil v justici

Marie Benešová ale zatím opakuje, že se nechystá odvolat Pavla Zemana. Jedním dechem však dodává, že chce omezit mandáty vedoucích státních žalobců na sedm let.

Tím ale Benešová připomíná, že k podříznutí nejvyššího žalobce a dalším čistkám ve státním zastupitelství může použít i méně razantní způsob. Elegantní změnu zákona, s kterou ostatně již dříve souhlasil i Pavel Zeman.

Petr Honzejk: Nezávislost justice stojí před jednou z největších zkoušek od roku 1989

Petr Honzejk

Píaríste hnutí ANO musí mít těžkou hlavu. Policie podala návrh na obžalobu Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo a hrozí, že bude nutné přepisovat morální kodex. V něm dnes stojí, že „reprezentant, který je obžalován z úmyslného trestného činu, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci v Hnutí a na členství v Hnutí“. Kodex se už kvůli Babišovi přepisoval. Původně, do roku 2017, v něm stálo, že k povinné rezignaci stačí, aby dotyčný byl z trestného činu obviněn.

S novelou zákona, omezující funkční období státních zástupců totiž přišel už ministr Jan Kněžínek. Podle ní by všichni vedoucí státní zástupci museli ve funkci skončit a projít konkurzem, pokud by chtěli pokračovat. Ministr Kněžínek ale v návrhu prosadil, aby se výběrová řízení začala vypisovat až od roku 2021 a přeobsazení funkcí bylo plynulé a rozvržené do období několika let.

Marie Benešová ale může prosadit mnohem rychlejší sérii konkurzů, po nichž nemusí zůstat v systému státního zastupitelství kámen na kameni. Když se jí Česká televize zeptala, zda by to znamenalo konec Pavla Zemana, který by v případě schválení sedmiletého funkčního období přesluhoval, odpověděla: „To potom záleží, jestli může opakovat a tak dále.“

Což si lze vysvětlit i tak, že v myšlenkách ministryně se rodí paragraf, který by zapověděl nejvyšším špičkám státního zastupitelství kandidovat po sedmi letech ve funkci podruhé.

Týden očima Petra Schwarze: Vepři, pes a předčasná pomlázka justice

Marie Benešová

Množí se varování odborníků, že kvůli prasečímu moru, který se v Číně zcela vymkl kontrole, a kvůli kterému tam musí vybíjet pašíky po statisících, zdraží i u nás velice výrazně vepřové maso.

Tím by se ovšem Marie Benešová mohla zbavit nejen Zemana. Ale i obou šéfů vrchních státních zastupitelství Lenky Bradáčové a Ivo Ištvána a některých a přesluhujících vedoucích krajských zastupitelství. Cesta k ovládnutí státního zastupitelství mocenským tandemem Zeman – Babiš by byla volná.

Lze namítnout, že ani zrychlený kvapík výměn nemůže být tak kvapný, aby zabránil vznesení obžaloby a pohnání Andreje Babiše před soud. Pokud ale nebude své rozhodování zdržovat dozorující žalobce Jaroslav Šaroch, který má jistě už teď policejní zjištění a závěry v malíčku, tak případné obžalobě nezabrání ani rychlé odvolání Pavla Zemana vládou.

Zastavit tuto kauzu by pak bylo možné až po odvolání dohlížející Lenky Bradáčové. A toho lze dosáhnout jen dosti zdlouhavým kárným řízením.

Jiří Leschtina

Jinou věcí je, jak odhodlání žalobců a jejich nadřízených dotahovat kauzy mocných může nahlodat atmosféra nejistoty, náznaků příštích otřesů a ztrát mocenských pozic. Což je bacil, který se Marii Benešové teď daří vnášet do justice. A to ještě ani neusedla do ministerského křesla.

Spustit audio