Týden očima Petra Schwarze: Vepři, pes a předčasná pomlázka justice
Množí se varování odborníků, že kvůli prasečímu moru, který se v Číně zcela vymkl kontrole, a kvůli kterému tam musí vybíjet pašíky po statisících, zdraží i u nás velice výrazně vepřové maso.
Podle BBC je ale v Číně v současnosti žhavým tématem diskuse o zavedení takzvaného systému 996, které před týdnem podpořil i zřejmě nejbohatší komunista na světě, majitel Alibaby Jack Ma. Bez tohoto systému by podle soudruha Ma čínská ekonomika velmi pravděpodobně ztratila vitalitu a impuls a příležitost v něm pracovat představuje podle něho „požehnání“.
Ondřej Soukup: Stalin se dostává do pozice mýtické figury
Podle březnového výzkumu sociologů moskevského Levada centra sedmdesát procent Rusů hodnotí roli sovětského diktátora Josifa Stalina v ruských dějinách pozitivně. Je to nejvyšší hodnota od roku 2001, kdy to sociologové začali měřit.
Vzhledem k tomu, že toto „požehnání“ vzoru „systém 996“ znamená pracovat 12 hodin denně od devíti do devíti po šest dní v týdnu, je možné jeho zavedení opravdu jen v zemi, kde umí společnost odpovídajícím způsobem stabilizovat, což se tam podle svých slov jezdí učit jistý pán z Pražského hradu.
U nás jsme si připomenuli 50. výročí od zahájení normalizace, dobrodiní dovezeného nám tanky Varšavské smlouvy na pokyn jistého soudruha Brežněva z Kremlu, a připomněli jsme si ho v období, kdy podle průzkumu agentury Levada považuje v Rusku 70 procent občanů za pozitivní roli Stalina, proti kterému byl Brežněv úplný lidumil. Polovina mladých dospělých v Rusku ale podle průzkumu nikdy neslyšela o nějakých hrůzách stalinismu. V některých případech je asi více blaze národu, který nezná své dějiny.
Hodně naděje a pomoci
Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a předala státnímu zastupitelství návrh na obžalobu premiéra Babiše a dalších účastníků kauzy včetně členů Babišovy rodiny.
Ondřej Konrád: Čapí hnízdo na cestě k vyššímu levelu?
Pro ostříleného recidivistu to je jako nic, ale s justiční mašinérií blíže neobeznámený člověk si to zřejmě silně uvědomí.
Jakousi zvláštní shodou okolností bylo na druhý den oznámeno, že novou šéfkou justice se stane Marie Benešová, která v parlamentu nebyla pro vydání Babiše k trestnímu stíhání a patří k úzkému kruhu vyvolených prezidenta Zemana, pro kterého zpracovala analýzu tvrdící, že je u nás možné si trestní stíhání objednat, což zase shodou okolností je jeden z hlavních argumentů, kterým své stíhání vysvětluje premiér Babiš.
Výměna v čele ministerstva spravedlnosti vyvolala podle Mladé fronty Dnes pozdvižení v justici, panuje prý obava, že Benešová má za úkol odvolat Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, dosavadního garanta nezávislosti státního zastupitelství. Komentář myslím netřeba.
Britský stand-up komik Ian Cognito zemřel přímo při představení na jevišti, když předtím žertoval o mrtvici, takže se diváci domnívali, že skeč pokračuje a jeho smrti se ještě několik minut smáli.
Jiří Leschtina: Hrad vypálil na Iva Ištvana. Příštím cílem může být šéf žalobců Pavel Zeman
Prezidentovo podkopávání pilířů justice zřejmě jen tak neskončí.
Ukrajinský televizní komik Zelenskij bude v neděli s velkou pravděpodobností zvolen hlavou státu, v průzkumech jasně vede nad současným prezidentem Porošenkem.
A u nás ohlásil úmysl kandidovat na prezidenta Jaromír Soukup, miliardář, který se prostřednictvím své televize Barrandov stal svého času nejvytíženějším moderátorem v republice, byť jeho moderátorské přednosti spočívaly především ve schopnosti téměř nemizet z obrazovky a klást každý týden komicky servilní otázky současnému prezidentu Zemanovi a jehož další diskusní pořady se téměř neobešly bez účasti Tomia Okamury, předsedy uskupení s poněkud matoucím názvem Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura, což je zase podle tento týden zveřejněné zprávy ministerstva vnitra o projevech extremismu v roce 2018 parta, která vloni v České republice hrála hlavní roli v šíření projevů rasové, etnické a náboženské nenávisti, dokonce takovou, že zastínila tradiční nácky. A kromě toho je také parlamentní stranou s jedním z nejvyšších počtů členů.
Hořela ikonická pařížská katedrála Notre-Dame, jedna z nejznámějších světových památek. Požár způsobil tragické škody, ale nakonec se hasičům podařilo aspoň zabránit, aby se celá budova zřítila. Nabídky na pomoc při obnově přicházely z celého světa.
Na ropnou plošinu u thajského pobřeží vytáhli z moře psa, který k ní zřejmě doplaval od celých 200 kilometrů vzdáleného břehu. Podle svých zachránců vypadal plavající pes unaveně a dost zoufale se díval, těžko říci, kam měl původně namířeno, naštěstí se nezklamal v naději, že na plošině najde pomoc.
Hodně naděje a pomoci, kterou s sebou přináší velikonoční zvěst, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka