Petr Hartman: Proč Andrej Babiš nevyhodil Pavla Zemana, ale Jana Kněžínka

24. duben 2019

„Kdybychom chtěli vyhodit Pavla Zemana, mohli jsme to udělat už dávno,“ prohlásil na adresu nejvyššího státního zástupce premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro deník Právo.

Chuť by možná byla, reálná možnost nikoli. Konec Pavla Zemana ve funkci by mohl nastat pouze v momentu, kdyby ho na návrh ministra spravedlnosti odvolala vláda.

Týden očima Petra Schwarze: Vepři, pes a předčasná pomlázka justice

Marie Benešová

Množí se varování odborníků, že kvůli prasečímu moru, který se v Číně zcela vymkl kontrole, a kvůli kterému tam musí vybíjet pašíky po statisících, zdraží i u nás velice výrazně vepřové maso.

Jan Kněžínek žádný takový nepodal. Neměl k tomu pádný důvod. I bez něj by musel jeho návrh schválit kabinet. V něm má většinu hnutí ANO. Nebyl by tudíž velký problém, aby Andrej Babiš konec Pavla Zemana ve vedení nejvyššího státního zastupitelství prosadil.

V době, kdy premiér čelí trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, by to bylo gesto hodné slona v porcelánu.

Dobře si to uvědomuje šéf sociální demokracie Jan Hamáček. Proto v médiích oznámil, že hlasování o odvolání Pavla Zemana by bylo pro koaliční vládu poslední. Byť se k žádnému neschyluje, dal předseda ČSSD dopředu jasně najevo, že se do takovéhoto dobrodružství zatáhnout nenechá.

Tlak na soudce a státní zástupce

Patrně mu stačí, že jeho strana je součástí vlády v čele s trestně stíhaným člověkem. Přitom Andreji Babišovi hrozí, že v dohledné době se promění z obviněného v obžalovaného. Kauza Čapí hnízdo by měla zamířit do soudní síně. Bránit tomu změnou ve vedení státního zastupitelství by nebylo pro premiéra příliš taktické.

Petr Honzejk: Nezávislost justice stojí před jednou z největších zkoušek od roku 1989

Petr Honzejk

Píaríste hnutí ANO musí mít těžkou hlavu. Policie podala návrh na obžalobu Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo a hrozí, že bude nutné přepisovat morální kodex. V něm dnes stojí, že „reprezentant, který je obžalován z úmyslného trestného činu, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci v Hnutí a na členství v Hnutí“. Kodex se už kvůli Babišovi přepisoval. Původně, do roku 2017, v něm stálo, že k povinné rezignaci stačí, aby dotyčný byl z trestného činu obviněn.

Neznamená to, že by se nemohl pokoušet vyvíjet nátlak na příslušného státního zástupce. Například pomocí nové ministryně spravedlnosti. Marii Benešovou provází pověst člověka, který se umí v prostředí tuzemské justice dobře pohybovat a pomáhat usměrňovat vývoj některých kauz.

Marie Benešová je zároveň považována za osobu, která má dobré vztahy nejenom s prezidentem, ale také s Andrejem Babišem. Byla to právě ona, kdo de facto souhlasil s premiérovým tvrzením, že si lze objednat trestní stíhání. V době, kdy byla poslankyní, nezvedla ruku pro souhlas s vydáním Andreje Babiše k trestnímu stíhání.

To vše může v lidech v justici vyvolávat obavy, v jaké atmosféře budou pracovat. Směrem k státním zástupcům bude mít ministryně spravedlnosti například pravomoc zahájit s jakýmkoli z nich kárné řízení. Na její návrh mohou být jmenováni předsedové krajských soudů, nebo soudu vrchního.

Jan Vávra: Je možné zajistit nezávislost justice?

Ústavní soud

Kauza prezidentova možného nátlaku na vysoce postavené soudce Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu nabízí mnoho otázek a málo odpovědí. Proč museli na tento problém upozornit novináři?

Soudce může dočasně zprostit výkonu jeho funkce. V neposlední řadě se na ministerstvu spravedlnosti připravují změny v zákoně o státním zastupitelství, které by mohly vést k personálním změnám.

Zkrátka tlak na soudce a státní zástupce může zesílit. Přitom na jednom z nich nyní záleží, zda Andreje Babiše pošle před soud. Nemusí to udělat. Teoreticky může jeho trestní stíhání zastavit. Případně může vrátit spis zpět vyšetřovatelům, aby doplnili další důkazy. Tím by se celá kauza mohla protáhnout o měsíce.

Nelze se proto divit, že nečekaný konec ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a jeho nahrazení Marií Benešovou přitáhl mimořádnou pozornost. Pokud bych měl parafrázovat výrok premiéra, kdyby chtěl vyhodit Kněžínka, mohl to udělat už dávno.

Petr Hartman

Přitom to učinil v momentu, kdy kauza Čapí hnízdo míří k soudu a na lavici obžalovaných by měl usednout i Andrej Babiš. Příliš na tom nemění ani skutečnost, že Kněžínek sám podal demisi. O její dobrovolnosti a načasování lze na základě už zmiňovaných okolností pochybovat.

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.