Jiří Leschtina: Ministr Havlíček a čestné putinovské

27. březen 2021

Pokus ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka vtáhnout ruskou státní agenturu Rosatom do jaderného tendru, maskovaný jakýmsi „bezpečnostním dotazníkem“ pro možné uchazeče o dostavbu Dukovan, byl pozoruhodný hned z dvojího úhlu pohledu.

Především svou prostoduchostí, se kterou se Havlíček pokoušel namluvit veřejnosti, že už samotné oslovení Rosatomu, provázené zasláním citlivé projektové dokumentace Rusům, by nebylo faktickým odstartováním tendru. A tedy i vládním pohrdnutím stanoviskem tří tajných služeb a dalších bezpečnostních institucí státu, které jednoznačně doporučily vládě vyřadit z dostavby Dukovan jak Rusko, tak Čínu.

Čtěte také

A za druhé je nepochybné, že ministr Havlíček se nemohl pustit do téhle partyzánštiny bez vědomí Andreje Babiše, který se tři dny předtím sešel s Milošem Zemanem v Lánech. To samo o sobě napovídá, jak tvrdý asi musí být nátlak prezidenta, nepokrytě lobbujícího za přizvání Rosatomu, když se premiér odhodlal k tak zoufalé pokoutní intrice. Ačkoliv musel tušit, že už samotný úmysl poslat do Moskvy chabě maskovanou pozvánku do jaderného kola vyvolá politický i odborný poprask.

Pochybný dotazník

Prazvláštní už je samotná myšlenka bezpečnostního dotazníku. Havlíček vysvětloval, že jeho účelem by bylo získat informace, jak budou vybraní zájemci naplňovat bezpečnostní požadavky české strany. Co by se ale chtěl od Rosatomu dozvědět?

Čtěte také

Že není cílem státní firmy dotované přímo z ruského státního rozpočtu prosazovat vojenské a politické cíle ruské federace? Chtěl ministr ujištění, že autoritářský režim v Moskvě nebude přes Rosatom vydírat českou vládu pohrůžkami stopnutí nebo zpoždění výstavby, pokud se nebude Česko chovat jako nějaký trojský kůň Ruska v Evropské unii?

Na to všechno klidně dostaneme čestné putinovské. Potíž s autoritativními a polodemokratickými režimy ale spočívá v tom, že vymahatelnost práva je v případě smluv a závazků s těmito státy v podstatě nulová. A to platí mnohem více o jakýchkoli proklamacích a uspávajících ujištěních, kterými nás může zahrnout Kreml i český prezident, jen aby dostali Rosatom do hry.

Proti vůli většiny

A už vůbec není jasné, proč bychom s něčím takovým měli obesílat případné dodavatele ze Spojených států nebo z Francie. Tedy zemí, které jsou našimi politickými a vojenskými spojenci v Evropské unii a Severoatlantické alianci, pro které je imperiální Rusko nemilosrdným protivníkem a bezpečnostním rizikem. K tomuto zjištění nepotřebuje český ministr žádný dotazníkový průzkum.

Podle sociologických dat je proti tomu, aby jadernou elektrárnu Dukovany budovalo Rusko, 72 procent české veřejnosti. Drtivá většina obyvatel tak souzní s odborným doporučením bezpečnostní komunity země, včetně ministerstev zahraničí a vnitra, s takřka jednotným stanoviskem Senátu i požadavky demokratické opozice v Poslanecké sněmovně.

Jiří Leschtina

To už je síla, dlouho nevídaná v politickém a společenském životě Česka. A jasný vzkaz pro vládu, že jakémukoliv dalšímu postupu musí předcházet vyloučení Rosatomu z jaderného tendru.

Autor je publicista

Spustit audio

Související